V Líšni a Medlánkách vzniknou další zelené oázy

Brno, 27. února 2017 - Více zeleně a vodních prvků ve městech a obcích – takový je cíl grantového programu Zelené oázy, který společně vyhlašují Nadace Partnerství a společnost MOL Česká republika. Do jeho druhého ročníku se přihlásila stovka projektů z celé České republiky. Uspěla dvacítka z nich, které si mezi sebe rozdělí 1,4 milionu korun. Své úspěšné zástupce má i jižní Morava.

nadace partnerstvi zelene oazy

„Po stovkách odpracovaných hodin se podařilo pozemek vyčistit od náletových dřevin, skládky a upravit tak, že vyhovuje provozu lesní školky,“ říká o dosud neudržovaném pozemku v Brně-Líšni Klára Krchňavá ze spolku Kavyl. Jeho projekt na Líšeňskou permakulturní zahradu uspěl v konkurenci ostatních žadatelů a získal více jak devadesát tisíc korun na další rozvoj. V zahradě tak díky tomu letos vysadí ovocné stromy, vybudují vyvýšené záhony, ještěrkovník, bylinkovou spirálu a díky dalším opatřením budou moci zadržovat dešťovou vodu.

V Brně-Medlánkách podpoří Nadace Partnerství se společností MOL nově vznikající lesní školku Sýkorka. „V rámci projektu zrenovujeme pozemek, který jsme získali od městské části do dlouhodobého pronájmu. Z doposud zanedbávaného svahu vytvoříme pestrou zahradu plnou nejrůznějších zahradních prvků,“ popisuje záměr školky její zástupce Marek Boček.

Podobných podpořených projektu je v tomto roce po celé republice celkem dvacet a spojuje je touha po lepších veřejných prostranstvích, která nabízejí i zeleň nebo vodní prvky.

Podle ředitele Nadace Partnerství Miroslava Kundraty je podpora zeleně a vodních prvků ve městě klíčová pro adaptaci na změny klimatu. „V praxi jeho důsledky můžeme zažívat na vlastní kůži každý rok v podobě extrémů, jako bylo třeba předloňské letní období bez dešťů. Každé i jakkoliv malé opatření, které vrací zeleň nebo zadržuje vodu, pomáhá snižovat negativní dopady klimatických změn,“ dodává Kundrata.

Většina podpořených organizací své aktivity směřuje na začátek léta a na podzim, kdy proběhne i přihlašování projektů do třetího ročníku Zelených oáz. Své projekty do něj opět budou moci hlásit neziskové organizace, obce, ale třeba i školy a další sdružení přibližně od srpna.


Související články:

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Kulturní akce v Brně

<<  Říjen 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
101112141516
1718192021
24252627282930
31      
Nejbližší akce
13.10. Agadir uvádí... Moravské souzpěvy..
22.10. ASTROVÍKEND - Dny tajemna a zdraví..