Svatomartinské slavnosti na zámku ve Slavkově

Brno, 14. listopadu 2013 - Svatomartinské slavnosti se stávají nedílnou součástí naší kulturní tradice. Navazuje na, dnes již zapomenuté, lidové obyčeje a zvyky spojené s ukončováním hospodářského cyklu v zemědělství našich předků. Původně se k tomuto datu ukončovaly a znovu uzavíraly dohody a smlouvy mezi sedlákem, panstvem a čeledíny, či ostatními sloužícími na hospodářství našich předků. Zabíjela se svatomartinská husa (neboť v té době měla nejlepší peří), či se ochutnávalo mladé letošní víno. A právě tyto zvyky a obyčeje, chtějí pořadatelé letošních Svatomartinských slavnostní ve Slavkově připomenout. Slavnosti se uskuteční v sobotu 16. listopadu 2013 na Zámku Slavkov - Austerlitz, který společně s Jezdeckým klubem Acaballado připravil bohatý program.

zamek slavkov

Od 11.00 hodin se budete moci těšit na příjezd zámeckého pána, jenž přijede historickým kočárem zapůjčeného z Muzea kočárů v Čechách pod Kosířem. Vystoupí dětský folklórní soubor Relíček ze Šlapanic, který svými ukázkami  zámeckého pána přivítá a uctí ho chlebem a solí. V doprovodném programu budete moci zhlédnout ukázky drezury koní a představení plemen koní z JK Acaballado. O muzikální část se postará sbor Naděje z Centra sociálních služeb pro zrakově postižené z Chrlic. Bude předvedena práce se zápřahem kočáru, ukázky výcviku koní, praporové a šermířské vystoupení.

V 11.30 zámecký pán slavnostně zahájí tradiční prodejní výstavu Mladá svatomartinská vína na zámku. Výstava bude probíhat po celou dobu konání akce v prostorách sally terreny a galerie v přízemí. Během jejího konání si budete moci poslechnout moravské lidové písně, které za doprovodu harmoniky zahrají členové sboru Naděje.
Na závěr programu přijede sv. Martin na bílém koni, se kterým se budete moci i vyfotografovat. Konec akce je plánován v 15.00 hodin.

Po celou dobu bude v zámeckém parku probíhat malý jarmark, děti se budou moci svézt na ponících. K ochutnání bude svatomartinská husa nebo první mladá vína z letošní sklizně. Otevřený bude samozřejmě i zámek se všemi svými prohlídkami a výstavami. Doplňkový program na zámku: až 2 děti v doprovodu 2 dospělých zdarma.

Zdroj: ZS-A


Související články:

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF