VUT- nakladatelství Vutium

Do brněnské zoo přicestovala panda červená z Norska

Brno, 29. října 2013 - Barevnou podzimní atmosféru zoologické zahrady na Mniší hoře doplní nová obyvatelka - panda červená, která v noci na pátek přijela transportem z Norska. Jedná se o čtrnáctiměsíční samici a bude umístěna do nově upraveného venkovního výběhu pavilonu exotického ptactva.

Panda červená se narodila v srpnu minulého roku v zoologické zahradě v norském Kristiansand. Z jihovýchodního pobřeží Norska přiletí v noci na pátek do Prahy, odkud bude převezena do Brna a ihned vypuštěna do výběhu. V brzké době by pro ni měl být vybudován speciální výběh na levé straně páteřní komunikace zahrady (naproti výběhu lam vikuní). Tato panda je v zoologických zahradách velmi oblíbeným zvířetem a zajímavostí je, že překlad jejího jména z čínštiny „ohnivá liška“ se stal inspirací pro pojmenování známého webového prohlížeče.

Panda červená (Ailurus fulgens), je šelma rozšířená v jižní Asii. Jejím domovem jsou horské lesy v podhůří Himaláje a v jižní Číně. Délka těla pandy červené je 50 až 60 cm, délka ocasu 30 až 50 cm a dosahuje hmotnosti okolo 3 až 4,5 kg. Dožívá se až 14 let. Má dlouhou, hustou rudohnědou nebo kaštanovou srst, naspodu těla a na končetinách leskle černou jen okraje uší, čenich a skvrny nad ušima jsou bělavé. V obličejové části je žlutobílá s hnědými obličejovými tvářemi a skvrnami pod očima. Celkový vzhled pand doplňuje huňatý a široký ocas, který je na červeném podkladě tmavě kroužkován. Tlustá kožešina na nohách poskytuje ochranu proti chladu a skrývá i pachové žlázy. U pandy červené se vyvinul „šestý prst“, palec navíc, který je tvořen výrůstkem zápěstní kosti a umožňuje lepší uchopení větví a větší stisk. Panda červená je všežravec, v přírodě se živí i bambusem, ale v zahradách je pro nedostupnost bambusu převážně krmena masitou stravou.

Zdroj: ZOO Brno, foto ilustrační


Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Inzerce

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2018  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     
  3  4  6
101516
171920212223
24252627282930
31      
Nejbližší akce
18.12. Téma Grálu v dílech Richarda Wagne..
18.01. Svatební veletrh v Brně..
23.01. SHOW stání - Stand-up comedy..

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Ocean48
Velkobílovická vína