Dejte pozor, klíšťata přenášejí novou nebezpečnou chorobu

9. dubna 2013 (MEDIAFAX) - Klíšťata mohou kromě encefalitidy i boreliózy přenášet i další chorobu s názvem ehrlichióza. Ta byla původně americkým "problémem", ale nyní se objevuje i u českých pacientů, uvedla za zdravotnické laboratoře Synlab Martina Pospíšilová.

Ehrlichióza se projevuje podobně jako borelióza. Pacienta začne bolet hlava a necítí se dobře. K úporné bolesti hlavy se přidává i bolest svalů, stoupá teplota a vzniká horečka a zimnice s třesavkou. Někdy je provázená i nevolností a zvracením. V části případů se na kůži objeví i vyrážka, ale není to podmínkou.

Nemoc se zatím podle lékařů a epidemiologů projevuje u lidí jako méně závažné onemocnění ve srovnání s encefalitidou či lymskou boreliózou. Pokud pacienti nemají oslabený imunitní systém, mohou se vyléčit i bez léčby. Někdy se může objevit zduření lymfatických (mízních) uzlin, mohou být lehce zvětšena játra.

Nemoc se k nám dostala z USA

Ještě nedávno byla ehrlichióza považována výhradně za americký problém, v poslední době byl však výskyt onemocnění potvrzený i v Evropě. Sami pracovníci laboratoře jej loni objevili u dvou onkologicky nemocných, na něž se přisálo klíště.

Důležité je ehrlichiózu včas odhalit a co nejdřív začít léčit antibiotiky. Při včasném zásahu je totiž velmi dobře léčitelná. Je také důležité ji odlišit od lymské boreliózy, protože ta se léčí penicilinovými a makrolidovými antibiotiky, která jsou na ehrlichiózu neúčinná.


Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit