Kabinet elektronové mikroskopie TMB vystavil nový exponát

mikrocipBrno, 19. února 2013 - V Technickém muzeu je nově k vidění elektronový mikroskop řady Morgagni, který do muzejního inventáře věnovala firma FEI. Brněnská expozice díky tomu představuje v Evropě ojedinělou sbírku zachycující vývoj elektronové mikroskopie od padesátých let minulého století do současnosti.

Ve stálé expozici Kabinetu elektronové mikroskopie je k vidění celkem devět elektronových mikroskopů. Nejstarším exponátem je Tesla BS 242, první sériově vyráběný mikroskop v tehdejším Československu. Nejnovějším přírůstkem je naopak FEI Morgagni, který se v Brně vyráběl ještě v loňském roce. „Morgagni je pro Brno legendou, vyráběli jsme ho zde dvacet let, což je v dnešní době neobvyklé. Nacházel uplatnění zejména při biologickém zkoumání buněk – mezi typické zákazníky patřily lékařské fakulty a výzkumné ústavy po celém světě. V posledních letech byl postupně nahrazován řadou Tecnai Spirit, která se rovněž vyrábí v Brně,“ uvedl Jiří Očadlík, viceprezident FEI Company.

Elektronová mikroskopie má v Brně dlouhou tradici, která sahá až do roku 1955, kdy zde první mikroskop zkonstruoval Armin Delong se svým týmem. Dnes v moravské metropoli vzniká přibližně čtvrtina celosvětové produkce všech elektronových mikroskopů.
“Stálá expozice elektronových mikroskopů mapuje historii jejich vývoje a výroby v Brně. Svým rozsahem je unikátní a v celé Evropě nemá obdoby. Pro návštěvníky je zde mimo jiné připraven i virtuální elektronový mikroskop, kde si mohou vyzkoušet jeho ovládání a pořizování snímků,” uvedla Klára Havlíčková, mluvčí Technického muzea.

Elektronový mikroskop je přístroj, který vytváří obraz prostřednictvím elektronového paprsku a díky tomu umožňuje pozorovat vzorky až na atomární úrovni. Má několikanásobně vyšší rozlišovací schopnost a efektivní zvětšení než optický mikroskop. Je využíván prakticky ve všech přírodovědných oborech, polovodičovém průmyslu, biologii apod. Jeho cena se pohybuje v řádech desítek milionů korun v závislosti na typu a konfiguraci.

Zdroj: TMB, ilustrační foto (mikročip): FEI


Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN