Brno si připomíná konec války odhalením památníku československým letcům

Brno, 8. května 2012 (MEDIAFAX) - Zásluhy československých letců z druhé světové války bude připomínat památník, který jeho autoři slavnostně odhalí v úterý hodinu před polednem za odbavovací halou letiště v brněnských Tuřanech. Jeden a půl milionu korun na jeho stavbu se podařilo sehnat občanskému sdružení Společný cíl.

pomnik-letcum-letiste-brno-

"Nápad na zřízení památníku přinesl Tomáš Vítek, syn Zdeňka Vítka, který za války působil jako lékař u 310. stíhací perutě Royal Air Force ve Velké Británii. Těsně před smrtí našemu sdružení věnoval půl milionu korun, aby posloužil jako základ pro stavbu památníku," řekl předseda sdružení a senátor Miloš Janeček (ČSSD).

Památník věnovaný všem českým a slovenským letcům, kteří bojovali na všech frontách ve druhé světové válce, tvoří žulový sokl s deskou a nápisem "Československým letcům 1939-45" a dvoumetrová bronzová plastika znázorňující křídla letadel. "Křídla symbolicky vyjadřují padlé letce i ty jejich kolegy, kteří válku přežili," poznamenal Janeček. Plastiku vyrobil sochař Nikos Armutidis, koncept pomníku vymyslel architekt Lubomír Hruška.

Brňané si konec druhé světové války připomínají v úterý i na dalších místech. Například v deset hodin se sešli lidé ke krátké vzpomínce v areálu Kounicových kolejí, ve dvě hodiny odpoledne položili kytice u pomníku Rudé armády na Moravském náměstí náměstci hejtmana Stanislav Juránek (KDU-ČSL), Václav Božek (ČSSD), delegace diplomatických sborů z Ruska, Ukrajiny a Slovenska a zástupci české armády.

Svůj státní svátek slavili v Brně i Rusové. V jejich autentickém národním restaurantu Samovar na Kolišti podával majitel hostům jídla vyrobená podle receptů z roku 1943. "Jídla jsme navařili přesně podle frontových receptur," řekl Mediafaxu majitel restaurace Vladimír Vasiljev. Lidé tak mohli ochutnát například válečný kulěš, což je polévka s brambory, masem a zeleninou nebo polevaju kašu neboli pohankovou kaši s masem. "Samozřejmostí je i stakan pravé ruské vodky," pousmál se Vasiljev.

Jiří Nováček, foto: JMK

Související články: