Lidé i zvířata mají v mrazech problémy. Strážníci raději kontrolují ulice

Brno, 1. února 2012 (MEDIAFAX) - Teploty hluboko pod bodem mrazu ztěžují v Brně život lidem i zvířatům. Strážníci stále častěji kontrolují v ulicích prochladlé bezdomovce a lidé je stále více volají k přimrzajícím vodním ptákům nebo i prochladlým netopýrům, řekl ve středu mluvčí městké policie Jakub Ghanem. Podle Ghanema věnují hlídky městské policie v posledních dnech zvýšenou pozornost lidem bez přístřeší. "Kontrolujeme, zda nejsou v ohrožení zdraví nebo života, a případně je odkazujeme na nejbližší azylové domy," řekl.

bezdomovec

Podle posledních oficiálních údajů, získaných sčítáním lidí bez domova před dvěma lety, žije v ulicích Brna více než 1300 lidí bez stálého domova. Jejich počet přitom rok od roku mírně narůstá - před šesti lety jich bylo kolem jedenácti stovek. Jde však pouze o kvalifikovaný odhad reálné situace a do součtu jsou zahrnuti nejen lidé pohybující se v ulicích, ale také v azylových domech, komerčních ubytovnách, chatkách či ve zdravotnických zařízeních.

Pro lidi bez azylu jsou nicméně v Brně k dispozici necelé tři stovky míst, kde se mohou před mrazem oficiálně ukrýt. Centrum sociálních služeb nabízí celkem 114 míst v azylových zařízeních a průměrně 18 míst v bytových jednotkách. Nestátní neziskové organizace disponují 142 místy v noclehárnách a na ubytovnách, Armáda spásy nabízí navíc 18 bytů.

Někteří z brněnských bezdomovců podle Ghanema i přes nepřízeň počasí přebývají v ulicích a na zastávkách MHD, kde usnou, jako se stalo v jednom případě v noci na středu na Mendlově náměstí. "Jiní bezdomovci se snaží schovat před mrazem do vyhřátých prostor chodeb nájemních domů, čekáren anebo vstupních prostor obchodů," řekla mluvčí strážníků Denisa Kapitančiková. Další lidé bez přístřeší se podle ní rozhodnou jezdit ve vozech MHD a přečkat tak mrazivou noc.

"Jen během posledních čtyřiadvaceti hodin strážníkům několikrát Brňané zatelefonovali informaci o bezdomovcích v nuzném stavu," řekla mluvčí. Útočištěm brněnských lidí bez domova se podle Kapitančikové naposledy staly prostory u prodejny na Náměstí 28. dubna v Bystrci, okolí obchodního domu ve Skandinávské ulici v Dolních Heršpicích anebo v Bubeníčkově ulici v Židenicích.

Městská policie se však v mrazech nezabývá pouze bezdomovci. Kvůli zvířatům v nesnázích je v permanenci také odchytová služba městské policie. "Ve středu si například v Železné ulici hlídka převzala do péče promrzlého netopýra, kterého následně předala specialistovi," řekl Ghanem.

Evergreenem zimy jsou podle něj hlášení o přimrzlém vodním ptactvu. "Ne vždy jsou opodstatněná, protože labutě a kachny si obvykle vědí rady i při velmi nízkých teplotách, jsme ale rádi, že lidé nejsou k osudu zvířat lhostejní," poznamenal mluvčí. Hlídka poříční jednotky proto ve středu například vyjížděla k ohlášené přimrzlé labuti ve Svratce nedaleko mostu v Kníničské ulici. "Labuť se jen seděla stále na stejném místě. Na podněty strážníků pak ale reagovala běžným pohybem po hladině. Se svou reakcí si však dávala načas, a tak není divu, že kolemjdoucí zmátla," řekl Ghanem.

Zvýšený počet asistencí strážníků si vyžadují mrazy i při drobnějších haváriích technického rázu. Zřejmě vlivem silného mrazu se ve středu v žebětínské ulici Drdy přetrhl drát elektrického vedení. Spadl na plot jednoho z domů a zasahoval až do předzahrádky. "Hlídka městské policie proto místo zajistila, aby se nikdo nezranil elektrickým proudem a oznámila vše poruchové službě. Strážníci okolí hlídali až do příjezdu technika," řekl Ghanem.

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...