Nový vlastník chce Zemanově kavárně navrátit prvorepublikový lesk

Brno, 1. listopadu 2011 - Brněnská Zemanova kavárna má od října nového vlastníka. Objekt, který je kopií první funkcionalistické budovy v Brně od architekta Bohuslava Fuchse, koupil brněnský investor Igor Fait. Kavárna je v současnosti zavřená a čeká ji několik měsíců oprav.

Kavarna_Zemanova250

Fait se stal jediným vlastníkem objektu, když koupil společnost 1926 Zemanova kavárna s.r.o, se kterou převzal také její finanční závazky vůči městu. Ty představují dluh za pronájem pozemků. Nový vlastník Zemanovy kavárny chce s Magistrátem města Brna vyřešit soudní spory, které magistrát proti původnímu vlastníku 1926 Zemanova kavárna s.r.o. vedl. 

„Naší prioritou je narovnat vztahy s městem, budova Zemanovy kavárny je jednou z brněnských perel a byla by škoda, kdyby chátrala. Jsem patriot, k Brnu a jeho funkcionalistické historii mám opravdu vřelý vztah, záleží mi na nich,“ vysvětluje Igor Fait. 
Zemanova kavárna je v současné době zavřená, v průběhu dalších několika měsíců projde nutnými opravami. Společnost, která má stavební úpravy na starosti, se v exteriérech pustí například do opravy dlažeb na terasách a chodnících, opravy střešního pláště, schodiště a okapového chodníku. Kvůli poklesu zeminy je také nefunkční venkovní dešťová kanalizace, voda odtéká neřízeně a poškozuje dále budovu. Zemanova kavárna dostane mimo jiné i nový nátěr fasády.

„V havarijním stavu je kanalizační přípojka, nevyhovuje ani sociální zařízení nebo kotelna,“ říká o opravách interiéru Milan Boček, jednatel Building service company. Pomyslnou třešničkou pak bude oprava osvětlení, podlah, nátěrů a maleb. „Na budově se prostě podepsal zub času, chceme jí navrátit prvorepublikový lesk původního Pavillonu,“ popisuje Fait. Prostor by se měl veřejnosti znovu otevřít v květnu příštího roku. Sloužit bude i nadále gastronomickým účelům a Igor Fait plánuje, že tady bude pravidelně vystavovat díla ze své rozsáhlé sbírky českého a světového moderního umění. Ta bude mít svou stálou expozici v nově vznikající galerii FAIT GALLERY v královopolském Starém pivovaru. 

Finančník a předseda představenstva společnosti Jet Investment, a.s. Igor Fait koupí Zemanovy kavárny rázně vstoupil do brněnského gastronomického prostoru. Kromě Zemanovy kavárny vlastní také Kavárnu ERA a luxusní restaurant U Kastelána, který dlouhodobě patří k nejlépe hodnoceným restauracím.

foto: ticbrno.cz


Související články:

Komentáře 

 
+1 #1 Zdeněk Heřman 2011-11-01 17:49
V této kavárně moje matka během války pracovala.