Funkcionalistickou zastávku na Obilním trhu čeká oprava. Bude v ní kavárna i WC

Brno, 18. června 2012 (MEDIAFAX) - Radnice městské části Brno-střed chce nechat opravit unikátní funkcionalistickou čekárnu na Obilním trhu a přeměnit ji v kavárnu spojenou s infocentrem. V pondělí to řekl starosta Libor Šťástka s tím, že u zastávky nechá úřad obnovit i původní podzemní toalety. Zvláštní stavba na Obilním trhu, která je spojením čekárny a podzemních veřejných záchodků, je památkově chráněná. Řadu let je ale v dezolátním stavu a chátrá.

zastavka

"Uvítali jsme originální nápad ateliéru RAW, jejíž architekti navrhli zastávku přeměnit v kavárnu," řekl Šťástka. Dodal, že podle předběžných propočtů by však tak malý podnik nemohl fungovat čistě na ekonomicky tržní bázi. Vedení radnice proto přemýšlí o tom, že by provoz kavárny-zastávky za symbolický poplatek pronajalo některé z neziskových organizací. "Neziskovka by mohla při jejím provozování zaměstnat třeba své hendikepované klienty," naznačil Šťástka.

Místo v centru Brna je lákavé také pro zřízení informačního centra. "Okolí se stalo přirozeným místem pohybu maminek a rodičů a také neformálním střediskem odpočinku seniorů. Přijde nám proto logické uvažovat o zřízení informačního centra, které by se zaměřilo na obě významné skupiny našich obyvatel," nastínil starosta.

Šťástka připustil, že zastávku je možné také pouze opravit jako obyčejný přístřešek pro cestující - tato finančně nejlevnější varianta ale radnici příliš neláká. Starosta proto vyzval v radničním zpravodaji veřejnost, aby se v anketě vyjádřila, jak s unikátním místem nejlépe naložit. "Nad nejzajímavějšími náměty se sejdeme spolu s památkáři, abychom zjistili, co je z jejich pohledu možné uskutečnit a co už nikoliv," řekl Šťástka. Dodal, že ve všech variantách ale platí předpoklad, že po opravách budou po letech opět funkční veřejné toalety.

Čekárnu pouliční dráhy na Obilním trhu navrhl v roce 1926 architekt Oskar Poříska a město ji o dva roky později nechalo postavit. Zajímavostí stavby je kromě jiného fakt, že původně mělo část prostoru toalet osvětlovat denní světlo procházející přes skleněnou podlahu. Ta je však už několik let kvůli bezpečnosti cestujících překryta dřevěnými deskami.

Autor zastávky, architekt Poříska, patřil mezi významné brněnské urbanisty. Mezi válkami vytvořil například slavný "hříbek" pro náměstí Svobody a je i autorem domu Convalaria na nároží Veselé a České ulice, z jeho dílny pochází i budova Biskupského gymnázia, budova Čedoku u hlavního nádraží nebo Tyršova obecná škola.

Jiří Nováček, foto: Barbora Ponešová, Dům umění města Brna, BAM

Související články:

Jaké příslušenství byste měli používat pro svůj vůz

Jako majitel vozidla víte, že je důležité udržovat vozidlo v dobrém stavu. Nejenže díky tomu váš vůz vypadá hezčí, ale také pomáhá udržovat jeho bezproblémový provoz. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je používání autopříslušenství.