Studentka z Brna získala cenu ministerstva životního prostředí
Brno, 4. dubna 2011 - Cenu ministerstva životního prostředí získala dnes doktorandka Barbora Jedličková z Centra pro výzkum toxických látek v prostředí Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Ocenění v soutěži Chytrá řešení pro životní prostředí v kategorii Projekt roku 2010 obdržela od ministra Tomáše Chalupy za práci Optimalizace modulu reverzní osmózy – Nová metoda přípravy vzorků vody.
„Ve vodách dnes můžeme najít velké množství chemických látek včetně farmak, látek denní spotřeby a podobně. Tyto látky mají různé účinky a na organismy působí v podobě složitých směsí, u kterých neznáme všechny možné interakce. Jejich pouhé chemické stanovení není úplně dostačující pro hodnocení rizik. Potřebujeme také využít různé biotesty, které poskytnou základní informace pro hodnocení účinků,“ řekl Ivan Holoubek, ředitel Centra pro výzkum toxických látek v prostředí.
Důležitou součástí postupu při určení kontaminace prostředí je správný odběr vzorků tak, aby nedošlo k dezinterpretaci výsledků; odběr vzorků se také významně liší v případě potřeby následných chemických a biologických analýz. „Práce je zaměřena právě na analýzy šetrné k životnímu prostředí, ekonomičtější, bez použití toxických rozpouštědel a poskytující materiál pro biologické testy. U těchto analýz by neměly nastat problémy s interpretací výsledků, a zároveň by měly definovat také charakter zatížení životního prostředí sledovanými hormonálně aktivními látkami,“ vysvětlila Barbora Jedličková.
Na přípravě projektu se podíleli i další členové týmu Centra pro výzkum toxických látek v prostředí, především Michal Bittner a Klára Hilscherová, kteří budou na řešení i nadále spolupracovat s oceněnou doktorandkou.
Související články:
|

- Dámské chytré hodinky: Stylové výběry
- HUAWEI chytré hodinky: Průlom v oblasti zdraví a wellness
- Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Dámské chytré hodinky: Stylové výběry
Ženy potřebují ve svých chytrých hodinkách styl i výkon. Některé mají pouze funkce, které zvyšují výkon, ale nevypadají vůbec dobře. Jiné mohou mít lepší estetiku, ale nepomáhají ženám v jejich každodenních činnostech a aktivitách. Měli byste najít chytré hodinky jako Huawei Watch Fit4 Pro, které mají sílu pomáhat vám v úkolech a přidat vám styl, bez ohledu na to, jaký druh šatníku nosíte. Zde...Exkluzivní partner sekce




Kalendář vinařských akcí
Po | Út | St | Čt | Pá | So | Ne |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | |
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |
28 | 29 | 30 | 31 |
Nejbližší akce
21.05.
Reisten vs Kolby..
22.05.
Víno z blízka: Večer se spolkem EK..
28.05.
Řízená degustace vín – Rajhradské ..
29.05.
Sonberk, řízená degustace..
29.05.
Grand Prix Vinex 2025 – Slavnostní..
05.06.
Víno z blízka: Večer s vinaři z Ve..
12.06.
Řízená degustace vín – Znovín Znoj..
19.06.
Víno z blízka: Večer s naturálkami..
03.07.
Víno z blízka: Večer s vinaři z ok..
17.07.
Víno z blízka: 25 s Jurajem..
Kulturní akce v Brně
Po | Út | St | Čt | Pá | So | Ne |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | |
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |
28 | 29 | 30 | 31 |
Nejbližší akce
05.06.
Agadir: Na strunách naděje, Romeo ..
08.06.
Konkurz Brněnského Dětského Divadl..