Masarykova univerzita nabízí firmám testování plazmových technologií

Brno, 7. dubna 2015 - Testování vhodnosti plazmových technologií a následný transfer technologie nabízí podnikům nové centrum na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity (MU). Vědeckovýzkumné centrum vzniklo díky projektu CEPLANT financovanému z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Pracoviště se zaměřuje především na spolupráci s malými a středními inovativními podniky v oblasti aplikace plazmových technologií pro úpravy povrchů materiálů.

masarykova univerzita plazmove technologie CEPLANT

„Projekt nám umožnil pořídit unikátní přístrojové vybavení zejména pro fyzikální a chemické analýzy povrchů a zdrojů pro generaci plazmatu a jeho diagnostiku,“ uvedl řešitel projektu a ředitel Ústav fyzikální elektroniky Přírodovědecké fakulty MU prof. Mirko Černák.

Díky vybudované špičkové infrastruktuře disponuje centrum širokým portfoliem vlastních i komerčních plazmových zdrojů, které umožňují komplexní analýzu vhodnosti plazmové technologie pro dané účely a zároveň následnou důkladnou analýzu povrchu. V centru si tak mohou firmy nechat zpracovat kompletní analýzu efektů plazmové modifikace na povrchy materiálů, které využívají ve své výrobě.

Dlouholetým partnerem Masarykovy univerzity je například společnost TONAK – přední evropský výrobce klobouků a dodavatel králičí plsti. Společně s centrem spolupracuje na modifikaci svého výrobního procesu právě užitím plazmových technologií.
Centrum bude po skončení čtyřletého projektu CEPLANT v hodnotě 214 milionů korun dále rozvíjet aplikovaný výzkum a svůj inovační potenciál prostřednictvím tří nově získaných projektů Grantové agentury ČR. Počítá se i s rozšířením činnosti centra do zahraničí, minimálně ve středoevropském prostoru.

Zdroj: MU


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...