Výročí narození Masaryka opět připomenou Masarykovy dny, budou online

Brno, 26. února 2021 - Masarykova univerzita (MU) si opět připomene odkaz prvního československého prezidenta a ve středu a ve čtvrtek 3. a 4. března 2021 uspořádá už druhý ročník akce Masarykovy dny. Motto letošního ročníku zní „Masaryk a ti druzí“ a v sérii přednášek, rozhovorů a koncertů připomene spolupracovníky i oponenty TGM. Kvůli nepříznivé epidemické situaci se bude dvoudenní program vysílat online na webu masarykovydny.cz.

t g masaryk

„Přenosy začnou v oba dny shodně v 17 hodin, a kromě webu akce je bude možné sledovat i na YouTube kanálu a na facebookové stránce Masarykovy univerzity. Všechna videa budou poté dostupná i zpětně pro ty, kteří online vysílání nestihli,“ uvedl předseda Rady Kulturního centra Masarykovy univerzity Jaroslav Makovec.

Ve středu 3. března bude hlavní částí programu rozhovor o osobnosti Tomáše Garrigua Masaryka, který povede prorektor pro personální a akademické záležitosti MU Jiří Hanuš s historikem Michalem Stehlíkem. Součástí vysílání bude také reportáž o kuriózní cestě Masarykova psacího pera z Univerzitního centra v Telči do Brna a zase zpět. Závěr přenosu bude patřit koncertu smyčcového kvarteta Indigo Quartet na téma Masaryk a hudba. Kvartet také další skladbou Quadricinium fidium připomene 100. výročí narození moravského skladatele Jana Nováka.

Čtvrteční program bude věnován převážně osobě Karla Engliše, významného prvorepublikového politika a prvního rektora Masarykovy univerzity. O vztahu Engliše a Masaryka bude přednášet Jiří Blažek z Právnické fakulty MU, objev neznámých Englišových rukopisů Velká logika pak přiblíží videoreportáž z univerzitního archivu. „Osoba Karla Engliše je pro Masarykovu univerzitu klíčová, podílel se na jejím založení a také na vybudování silné právnické fakulty. Jeho odkaz si připomeneme společně se Spolkem přátel Karla Engliše, pečujícím o jeho dílo, například vydáním pamětního tisku vzpomínek na TGM,“ uvedl prorektor Jiří Hanuš.

Program 4. března obohatí také zahraniční host – profesorka historie Cynthia Paces z The College of New Jersey připomene ve své přednášce zásluhy TGM a jeho dcery Alice Masarykové o rozvoj zdravotní péče v meziválečném Československu. Zaměří se také na propojení mezi Československem a Spojenými státy, která v té době ve zdravotní sféře vznikala.

Masarykovy dny tvoří od roku 2020 spolu s Mendelovými dny tradiční dvojici akcí, kterými Masarykova univerzita připomíná odkaz dvou velikánů, spojených s univerzitou a s městem Brnem. Podrobný program aktuálního ročníku akce je k dispozici na webu masarykovydny.cz.


Související články:
honor 50

Tipy pro péči o váš smartphone

Mnoho lidí považuje mobilní telefon za jeden ze svých nejcennějších věcí. Obsahuje stovky vzpomínek, včetně fotografií, kontaktů, zpráv a dokonce i videí. Je proto důležité vědět, jak se o naše telefony starat, aby vydržely co nejdéle. Smartphony vydrží v průměru dva až tři roky, ale pokud se o ně správně staráte, mohou žít déle. Svůj smartphone můžete chránit před poškozením a smrtí dříve, ne...