Brněnští vědci vyvinuli unikátní přístroj pro diagnostiku kardiovaskulárního systému

Brno, 5. března 2011 -  Vědci z brněnského Ústavu přístrojové techniky ve spolupráci s lékaři Fakultní nemocnice u sv. Anny a ICRC vyvinuli a právě začali testovat nový přístroj. Celotělový impedanční kardiograf umožní lékařům převratným způsobem diagnostikovat stav cév.  

obrazek250x168Nový přístroj umí měřit parametry krevního oběhu v jednom okamžiku v celém těle. Vyvinuli jej vědci z Ústavu přístrojové techniky Akademie  věd pod vedením Ing. Pavla Juráka, CSc. ve spolupráci s lékaři od Sv. Anny. Lékaři i inženýři z ÚPT si od přístroje hodně slibují, podle slov Pavla Juráka podobný přístroj není na světě k dispozici. Celotělová impedanční kardiografie, respektive kardiograf právě prochází ostrým testovacím provozem.

„Náš přístroj by měl zlepšit cévní diagnostiku u rizikových skupin jako jsou například hypertonici nebo diabetici a pomoci včas a lépe odhalit  hrozící infarkty, trombózy, zúžení tepen, ztrátu pružnosti cévního systému a další“ popisuje Pavel Jurák. Celotělový impedanční kardiograf měří vlastnosti cévního systému organismu v jediném okamžiku z končetin, trupu, hrudníku a krku, což doposud nebylo možné. Pokud chce dnes kardiolog změřit srdeční výdej, může použít  ultrazvukové metody, zavést přímo do srdce katetr nebo provést impedanční kardiografii z hrudníku. Ani jedna z těchto metod není přesná, navíc lékaři neumožňuje sledovat, jak a s jakou rychlostí se tlaková vlna krve ze srdce šíří tělem. Právě rychlost a tvar tlakové vlny přitom vypovídá o stavu pacientových cév , zda a kde jsou sklerotické, kalcifikované nebo naopak pružné. Přístroj navíc umožňuje vyšetření při fyzické zátěži nebo při změně polohy těla. Právě diagnostika dynamických změn krevní cirkulace a hromadění krve v celém lidském těle současně je výraznou přidanou hodnotou a umožňuje výzkum i diagnostiku cévního systému ze zcela nové perspektivy.      

První experimenty proběhly už v prosinci loňského roku a vypadají slibně. Následovat budou další experimenty v tomto a příštím roce. „Pokud testy dopadnou, jak očekáváme, nabídneme přístroj ke komerčnímu zpracování,“ říká Pavel Jurák s tím, že patentová ochrana na celotělovou impedanční kardiografii byla již podána.


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Kalendář vinařských akcí

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události