Brněnští vědci vyvinuli unikátní přístroj pro diagnostiku kardiovaskulárního systému

Brno, 5. března 2011 -  Vědci z brněnského Ústavu přístrojové techniky ve spolupráci s lékaři Fakultní nemocnice u sv. Anny a ICRC vyvinuli a právě začali testovat nový přístroj. Celotělový impedanční kardiograf umožní lékařům převratným způsobem diagnostikovat stav cév.  

obrazek250x168Nový přístroj umí měřit parametry krevního oběhu v jednom okamžiku v celém těle. Vyvinuli jej vědci z Ústavu přístrojové techniky Akademie  věd pod vedením Ing. Pavla Juráka, CSc. ve spolupráci s lékaři od Sv. Anny. Lékaři i inženýři z ÚPT si od přístroje hodně slibují, podle slov Pavla Juráka podobný přístroj není na světě k dispozici. Celotělová impedanční kardiografie, respektive kardiograf právě prochází ostrým testovacím provozem.

„Náš přístroj by měl zlepšit cévní diagnostiku u rizikových skupin jako jsou například hypertonici nebo diabetici a pomoci včas a lépe odhalit  hrozící infarkty, trombózy, zúžení tepen, ztrátu pružnosti cévního systému a další“ popisuje Pavel Jurák. Celotělový impedanční kardiograf měří vlastnosti cévního systému organismu v jediném okamžiku z končetin, trupu, hrudníku a krku, což doposud nebylo možné. Pokud chce dnes kardiolog změřit srdeční výdej, může použít  ultrazvukové metody, zavést přímo do srdce katetr nebo provést impedanční kardiografii z hrudníku. Ani jedna z těchto metod není přesná, navíc lékaři neumožňuje sledovat, jak a s jakou rychlostí se tlaková vlna krve ze srdce šíří tělem. Právě rychlost a tvar tlakové vlny přitom vypovídá o stavu pacientových cév , zda a kde jsou sklerotické, kalcifikované nebo naopak pružné. Přístroj navíc umožňuje vyšetření při fyzické zátěži nebo při změně polohy těla. Právě diagnostika dynamických změn krevní cirkulace a hromadění krve v celém lidském těle současně je výraznou přidanou hodnotou a umožňuje výzkum i diagnostiku cévního systému ze zcela nové perspektivy.      

První experimenty proběhly už v prosinci loňského roku a vypadají slibně. Následovat budou další experimenty v tomto a příštím roce. „Pokud testy dopadnou, jak očekáváme, nabídneme přístroj ke komerčnímu zpracování,“ říká Pavel Jurák s tím, že patentová ochrana na celotělovou impedanční kardiografii byla již podána.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...