Bezdrátové chirurgické světlo pomůže v traumacentru FN Brno dětem po úrazech

4. listopadu 2011 – Bezdrátové chirurgické světlo v hodnotě 105 tisíc korun věnoval nadační fond Kolečko Centru dětské traumatologie Fakultní nemocnice Brno. Fond tímto darem pokračuje ve svém dlouholetém úsilí pomáhat dětem postiženým těžkým úrazem.

Operacni_svetlo250

„Bezdrátové chirurgické čelní operační světlo je přídavné osvětlení, které chirurg používá při operacích v hloubce, kam nemůže nasměrovat stropní operační svítidla. Čelní světlo sestává z čelenky, která se upevní na hlavu operatéra, v oblasti čela je pak umístěn malý výkonný halogenový reflektor, který svítí přímo ve směru operatéra. Chirurg si tak nezastiňuje operační pole hlavou, jak k tomu často dochází u klasického stropního osvětlení,“říká o zakoupeném přístroji Prof.MUDr. Petr Havránek, CSc., přednosta Kliniky dětské chirurgie a traumatologie 3. lékařské fakulty UK při Fakultní Thomayerově nemocnici s poliklinikou v Praze-Krči a zároveň člen správní rady nadačního fondu Kolečko.„Nevýhoda dřívějších přístrojů spočívala v tom, že byly napojeny kabelem na elektrický zdroj a pohyb operatéra byl proto omezený. U nového nástroje problém řeší bezdrátová technologie,“doplňuje profesor Havránek.

Součástí daru jsou také dvě gelové polohovací podložky, které pomáhají polohovat pacienty při složitých operačních výkonech. „Polohovací gelové podložky zvyšují komfort pacienta, který leží na operačním stole a musí být delší dobu v nestandardní poloze. Rovnoměrně totiž rozloží tlak těla,“ říká primář oddělení traumatologie Kliniky dětské chirurgie, ortopedie a traumatologie Fakultní nemocnice Brno, MUDr. Vladimír Bartl, CSc.

Zdroj: Nadační fond Kolečko


Související články:

Jaké příslušenství byste měli používat pro svůj vůz

Jako majitel vozidla víte, že je důležité udržovat vozidlo v dobrém stavu. Nejenže díky tomu váš vůz vypadá hezčí, ale také pomáhá udržovat jeho bezproblémový provoz. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je používání autopříslušenství.