Vinná galerie slaví 15. narozeniny a natočí třetí díl filmu Bobule

Brno, 15. listopadu 2018 – Psal se 1. listopad roku 2003, když se poprvé otevřely brány brněnské Vinné galerie, jejíž majitelé Tomáš a Martina Vicanovi si dali za cíl, že propojí světy vína a umění. Vinná galerie dnes není jen brněnským, nýbrž celorepublikovým kulturním fenoménem. Vedle stovek degustací a desítek výstav totiž stojí také za filmy Bobule a Lidice, za seriálem Vinaři, za řadou opravených soch svatých Nepomuků či za edicí vín Karel Roden.

Vinná galerie 15 let Brno 01 600x400

Ke vzniku příjemného místa kombinujícího prostředí vinotéky s výstavní galerií vedla dvouletá strastiplná cesta. „Před sedmnácti lety nebyl v Brně podnik, kde by bylo propojeno víno a umění, což bylo naše motto už od samého začátku, a tak jsme začali hledat vhodný prostor, kde bychom jej založili. Našli jsme jej v krásném prostředí Jarošky a Lužánek, kde jsme postupně vykoupili sklepy pod třemi domy. Nejdříve pod Lužáneckou 16, kde je hlavní loď, pak přibyla Lužánecká 18, kde jsou sklady. A o rok později Třída kpt. Jaroše 32, kde je dvě stě archivních boxů a privátní degustační místnost. Vše jsme opravili, vybavili a po dvou letech, tedy přesně před patnácti lety, otevřeli. Už tehdy byl naším kmotrem Václav Postránecký, který se stal před pěti lety i kmotrem Vican rodinného vinařství,“ popisuje cestu k Vinné galerii Tomáš Vican s tím, že od začátku jsou zde takřka každý čtvrtek vyprodané degustace a každých čtyři až šest týdnů se mohou návštěvníci radovat z nové výstavy fotek, případě obrazů.

Ve Vinné galerii vystavovali mj. například fotograf Robert Vano, zpěvák František Segrado s akademickým architektem Liborem Šostákem či herečka Jana Krausová. „Celkem u nás bylo zatím sto deset výstav. Autorem aktuální výstavy je Milan Sekanina, který u nás prezentuje fotografie pořízené během přechodu Ďáblovy hory a slaňování Andělského vodopádu v Jižní Americe,“ prozrazuje Martina Vicanová, fotografka, která zde vystavovala také, například fotografie z natáčení filmů 2Bobule či Lidice, jichž je Vinná galerie koproducentem.

K filmařině přivedla Tomáše Vicana snaha vyzkoušet si v praxi marketingové poučky. „Když jsem po deseti letech ukončil angažmá ve vrcholovém managementu nadnárodní firmy Hartmann-Rico a.s., měl jsem nabídky učit marketing a management studenty MBA. Tehdy jsem si řekl, že nebudu jako většina kantorů povídat o tom, co vymysleli, případně udělali jiní, ale udělám něco svého pro podporu produktu (víno), odvětví (vinohradnictví) a návštěvy oblasti (jižní Morava). Nejdřív jsem přemýšlel o seriálu, kde jsem pochopil, že je to na delší dobu, tak jsem přišel nejdříve s filmem Bobule. Aaž po letech i se seriálem Vinaři. Myslel jsem spíše, že to bude jeden film, po jeho velkém úspěchu ale následovalo pokračování. Teď myslím, že nazrál čas udělat pokračování po deseti až dvanácti letech. Vinná galerie koprodukovala či produkovala i další filmy – Lidice, Martina a Venušinebo naposledy Bajkery,“ vypočítává Tomáš Vican, který se s Vinnou galerií snaží stále přinášet nové impulzy na vinný trh.

„Pořádali jsme příjemné večery Tóny vína, organizujeme mezinárodní soutěž vín Festwine, uvedli jsme na trh Edici Karel Roden, nebo jsme z výnosů z prodeje vína opravili už šest soch Jana Nepomuckého – ve Višňovém, Znojmě, Moravských Bránicích, Moravském Krumlově a Mikulově,“ pokračuje Tomáš Vican, který před lety začal také dovážet do Vinné galerie vína z Argentiny. „Když jsme s tím začali, tak nebylo běžné najít vynikající červená vína za dobrou cenu z Moravy, tak jsme si je při našich návštěvách v Mendoze vybrali tam. Ve Vinné galerii jsme jich prodali odhadem asi sto tisíc kusů,“ uzavírá vinař, farmář a filmař tělem i duší.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...