Salon vín České republiky představí nejlepší vína pro rok 2016

Brno/Valtice, 21. ledna 2016 – Salon vín ČR představuje kolekci sta nejlepších moravských a českých vín pro rok 2016, která uspěla v konkurenci 1423 moravských a českých vín od 215 vinařů a vinařských firem.

salon vin cr degustace

Nejlepší stovka našich vín získá zlatou medaili a bude od 30. ledna po celý rok prezentována ve stejnojmenné degustační expozici v historickém sklepení valtického zámku. Mezi reprezentativním výběrem je i letošní absolutní Šampion - Merlot 2012, výběr z hroznů barrique, Château Valtice – Vinné sklepy Valtice.

Salon vín prezentuje špičku tuzemského vinařství a pro mnohé vinaře a milovníky našich vín je jeho vyhlášení nejdůležitější vinařkou událostí roku. Potvrzuje to i rok od roku rostoucí návštěvnost degustační expozice Salonu vín.

Kromě absolutního Šampiona a nejlepší stovky našich vín rozhodly hodnocení také o vítězích jednotlivých kategorií:  

  • Nejvyšší ocenění mezi bílými suchými a polosuchými víny bylo uděleno vínu Veltlínské zelené 2014, pozdní sběr z Vinařství Volařík.
  • Mezi červenými suchými a polosuchými víny byl nejlépe hodnocen Merlot 2012, výběr z hroznů z vinařství Château Valtice – Vinné sklepy Valtice, víno které se stalo zároveň absolutním vítězem – Šampionem letošního ročníku Salonu vín.
  • Vítězný Merlot vyniká nádhernou tmavě granátovou barvou a díky ležení na barrique sudech jsou ve vůni cítit tóny vanilky, tmavého ovoce, dřeva a lehce i kávy. V chuti je víno harmonické, plné s výraznou tříslovinou.
  • V kategorii bílých polosladkých vín porota nejvýše ohodnotila Tramín červený 2009, výběr z hroznů ze společnosti ZNOVÍN ZNOJMO, a. s.
  • V kategorii růžových vín a klaretů uspělo Rosé Nad Zahrady 2014, výběr z hroznů z vinařství Víno Jan Stávek.
  • Jako nejlepší v kategorii bílých sladkých vín porota ocenila Pálavu, slámové víno 2013 z vinařství SONBERK a. s.
  • V kategorii jakostních šumivých vín si nejvyšší ocenění zasloužilo víno Louis Girardot brut 2010, jakostní šumivé víno ze společnosti BOHEMIA SEKT s.r.o.
  • Cenu za nejlepší kolekci vín si stejně jako v loňském roce odnesla společnost VINSELEKT MICHLOVSKÝ, a.s.

„V letošním ročníku soutěže jsme po diskusi s vinaři učinili několik změn. Oproti minulým rokům jsme posunuli termín hodnocení soutěže i otevření degustační expozice cca o měsíc. Nový ročník degustační expozice se tedy bude otevírat již na konci ledna. Po zralé úvaze jsme se rozhodli ocenit nejen sto nejlepších vín soutěže, které obdrží zlatou medaili Salonu vín, ale také ostatní špičková vína ve finální dvoustovce, které obdrží stříbrnou medaili Salonu vín,“ komentoval novinky Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra, a dodal: „Kvalita vín v letošní kolekci je výborná. Osobně jsem velmi rád, že letos získalo titul šampiona naše červené víno, což potvrzuje velký potenciál také našich červených vín“.


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Kalendář vinařských akcí