Valtické vinné trhy 2024 už za necelý měsíc!

Brno, 17. dubna 2024 – Ve dnech 10. a 11. května se do hlavního města vína Valtic sjedou milovníci tohoto ušlechtilého nápoje nejenom z Česka. Koná se zde totiž již 57. ročník oblíbené celostátní výstavy vín – Valtické vinné trhy 2024. S více než stošedesátiletou tradicí se jedná také o nejstarší celostátní soutěž vín v České republice s mezinárodní účastí a právem je tak označovaná jako vinařský Wimbledon.

Valtické vinné trhy 2024 už za necelý měsíc 01 600x400

Valtické vinné trhy probíhají každoročně v květnu v prostorách renovované jízdárny a Španělské konírny valtického zámku, které dodávají celé akci nezapomenutelnou kulisu a patřičnou atmosféru. Pravidelně na ni přijíždí téměř 6 000 návštěvníků, aby ochutnávali vína špičkové úrovně jak z celé České republiky, tak i ze zahraničí, která uspěla ve stejnojmenné soutěži.

„Víno je darem, který bůh svěřil lidem, aby z něj udělali nápoj radosti a štěstí, řekl před nedávnem papež František. Je to pro nás obrovská výzva, ale i závazek, a proto bychom rádi udrželi tuto více jak stošedesátiletou tradici výstavy i nadále, neboť je pro nás zároveň největším svátkem vína a vinařské kultury na Moravě. Letošní ročník Valtických vinných trhů však bude i ve znamení boje o přežití tohoto starého vinařského řemesla na Moravě, který nám chce někdo poškodit zavedením nesmyslné spotřební daně na víno. Chceme ukázat tisícům lidí, že víno je odedávna součástí přírody a naší vinařské kultury, je s ním spojena obrovská spousta práce, vinice tvoří úžasný krajinotvorný prvek. Víno je také součástí zdravého životního stylu a vždycky to tak bylo. Jako vinaři chceme jen rovné podmínky, jaké mají všichni vinaři v Evropě. Spotřební daň však zvýhodňuje zahraniční vína před našimi, a to může být pro řadu moravských vinařů likvidační,“ sdělil jeden z organizátorů Valtických vinných trhů David Šťastný.

Valtické vinné trhy 2024 už za necelý měsíc 02 600x400

Hodnocení soutěže

Odborné hodnocení vín renomovanými degustátory probíhá v termínu 16. až 19. dubna v Centru Excelence, v sousedství spolupořádající Střední vinařské školy ve Valticích. Mezi hlavní ocenění, o které se budou přihlášené vzorky ucházet, patří Champion v kategorii bílých vín, Champion v kategorii červených vín a Champion za nejvýše ohodnocené zahraniční víno. Prestižním oceněním je i pohár za nejlepší kolekci vín na celé výstavě. Všechna získaná ocenění jsou ale mezi vinaři velmi ceněna. Sběr vzorků do soutěže proběhl již v březnu v Národním vinařském centru, které u nás dohlíží na objektivitu a transparentnost vinařských soutěží.

Soutěže se letos účastní přes 700 vzorků vín z 11 zemí světa. Nejvíce jich je z domácí produkce, velké zastoupení mají také sousední Rakousko a Slovensko, přihlášená vína jsou ale například i z USA, Nového Zélandu nebo Chile. Z hlediska odrůd jsou nejvíce zastoupeny „naše“ tradiční odrůdy, jako Ryzlink vlašský, Velínské zelené či Ryzlink rýnský. Odrůdová pestrost je ale veliká a najdeme zde i méně známé a novošlechtěné odrůdy, jako Cabernet Cortis, Donauer Riesling, Lena, Malverina, Cabernet Blanc a také „světové“ odrůdy Syrah nebo Malbec.

Přehlídku nejlepších vín pak doplní bohatý kulturní program – několik cimbálových muzik a v sobotu také koncert skupiny Teachers na zámeckém dvoře. Součástí bude samozřejmě doprovodná gastronomická nabídka. Celkový program a více informací naleznete na www.vinnetrhy.cz.

Valtické vinné trhy se každoročně konají jako jedna z nejprestižnějších výstav u nás i v Evropě pod patronací Ministerstva zemědělství, Jihomoravského kraje, Senátu ČR, měst Valtic a Břeclavi a za podpory Vinařského fondu, SZIF a dalších významných partnerů. Záštitu převzal ministr zemědělství Marek Výborný. Akci pořádá společnost Valtické vinné trhy ve spolupráci se Střední vinařskou školou ve Valticích.

Valtické vinné trhy 2024 už za necelý měsíc 03 600x400

foto/zdroj: Valtické vinné trhy


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...