Valtické vinné trhy představují své šampiony

Brno, 24. května 2021 – Wimbledon mezi výstavami odstartoval svůj 54. ročník a nyní už zná své šampiony. Komise složená z nejlepších hodnotitelů Moravy a Čech vybrala ta nejlepší vína, která se do soutěže přihlásila. Jak z Moravy, tak z Rakouska, Slovenska, Itálie, Německa, USA, Argentiny nebo Nového Zélandu. Veřejnost je bude moci ochutnat 25. a 26. června v zámecké jízdárně ve Valticích.

valticke vinne trhy sampioni

Ocenění šampióna bílých vín si letos odnesl Ryzlink Vlašský VOC Pálava 2019 z Vinařství Volařík, šampiónem červených vín je Rulandské modré výběr z hroznů 2018 z Habánských sklepů a nejlepší zahraniční víno je Chardonnay výběr z hroznů 2019 Vinarstvo Golguz Do nejstarší vinařské soutěže se letos přihlásilo 654 vzorků.

Vinaři mají každoročně velký zájem účastnit se této vysoce prestižní a vůbec nejstarší vinařské soutěže, a získat zde šampiona znamená pro vinaře obrovské ocenění jeho několikaleté práce ve vinohradu i ve sklepě.

„Změny jsou letos ve způsobu hodnocení. S ohledem na situaci nemohou degustátoři hodnotit vína u tzv. kulatých stolů. V praxi to znamená, že neprobíhá diskuse při konečném hodnocení vín, ale degustátoři sedí v odstupech od sebe. I to je však způsob hodnocení, který je běžný ve světě,“ řekl organizátor Valtických vinných trhů David Šťastný.

Zájem vinařů o tuto výstavu je stále velký, i když jim doba přinesla také mnoho problémů. „O to více si vážíme jejich pomoci i pomoci všech, kteří přispějí k tomu, aby se mohl odehrát již 54. ročník této nejstarší vinařské přehlídky u nás,“ řekl předseda Valtických vinných trhů Marek Šťastný. Minulý rok se vzhledem k situaci do soutěže přihlásilo pouze 424 vzorků.

Super komise byla v letošním roce pod vedením „zkušeného vinařského matadora“ prof. Ing. Josefa Balíka, Ph.D., ale zasedli v ní také významné osobnosti z vinařského světa jako Pavel Vačner ze Znovínu Znojmo, Bořek Svoboda ze Zámeckého vinařství Bzenec nebo Ctirad Králík z vinařství ZD Sedlec.

Paralelně s odbornou komisí zasedla komise „dlouholetých milovníků vína“, kde se absolutním vítězem stalo také víno Ryzlink vlašský z Vinařství Volařík a získalo navíc ještě pohár prof. Krause. Valtické vinné trhy se uskuteční v pozdějším termínu 25. a 26. června 2021.

„I přes složitost doby jako organizátoři pevně věříme, že nejen soutěž vín, ale i jejich přehlídka pro vinaře a milovníky vína v reprezentativních prostorách valtického zámku proběhne. Budeme se moc těšit na všechny návštěvníky Valtic a také na ty, kteří si chtějí s námi a s nejlepšími víny užít na zámku tu neopakovatelnou atmosféru,“ řekl organizátor Valtických vinných trhů David Šťastný.


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...