Začíná Národní soutěž vín. Degustátorům pomůže s výběrem nejlepších vzorků i systém Elwis

Brno, 19. srpna 2014 – Největší a nejvyšší soutěž vín v České republice startuje dnes ve Valticích. V Národním vinařském centru degustátoři ohodnotí vína slovácké vinařské podoblasti, do konce srpna potom vyberou to nejlepší z produkce vinařů ze Znojemska, Mikulovska a Velkopavlovicka.

NVC

Podle ředitele Národního vinařského centra bude letošní ročník Národní soutěže vín, co se týká počtu vzorků, patřit k nejsilnějším. „Mikulovská podoblast má 486 přihlášených vzorků, Slovácká 366 a Velkopavlovická 459. Z přihlášených vín bude vybráno 200 nejlepších, z kterých ve finále komise vybere nejlepších sto, která získají titul Salon vín ČR," vysvětlil postup výběru Krška.

Již dnes zasednou na odborném pracovišti Národního vinařského centra ve Valticích hodnotitelé v komisích a vyberou nejlepší vína s původem hroznů ve slovácké vinařské podoblasti. Nejlépe hodnocenému vínu každé podoblasti bude udělen titul Šampiona, budou určeni vítězové jednotlivých kategorií, úspěšným vínům budou podle dosažených bodů uděleny medaile a vinaři s nejvyšším průměrným hodnocením přihlášených vín dané podoblasti získají cenu za nejlepší kolekci. Podle stejného klíče se následně uskuteční hodnocení soutěže také v mikukovské (21. srpna) ve velkopavlovické (25. srpna) a ve znojemské (26. srpna) vinařské podoblasti. Hodnocení vín vinařské oblasti Čechy proběhne 27. srpna v Mělníku.

Degustátorům přitom už několik let pomáhá s hodnocením počítačový systém Elwis, který vyvinulo Národní vinařské centrum. Ten je zárukou přesnosti zpracování výsledků a vylučuje jakoukoliv chybu či záměnu výsledků degustační komise. Soutěž je tak realizována nejen na nejvyšší možné kvalitativní úrovni soutěžních vzorků, ale také na nejvyšší úrovni technické.

Nejlepší vína postupují do prvního, už celostátního kola Národní soutěže vín, kde se potkají se zástupci všech ostatních vinařských podoblastí. Ti nejlepší postoupí do finálového kola, které rozhodne o složení Salonu vín ČR nebo titulu absolutního Šampiona. Novinkou letošního roku je hodnocení u „kulatých stolů v Národním vinařském centru", kdy se po každém vzorku vede diskuze nad degustovaným vínem.

Na odbornou hodnoticí část v každé podoblasti navazuje také výstava pro veřejnost, která tak bude mít příležitost posoudit kvality zúčastněných vín a mít první příležitost ochutnat vína usilující o zařazení do prestižního Salonu vín.

Výstavy vín jednotlivých podoblastí:

Znojemská podoblast: 30. srpna, Znojmo
Mikulovská podoblast: 12. - 14. září, Mikulov
Slovácká podoblast: 13. září, Uherské Hradiště
Velkopavlovická podoblast: 19. září Velké Pavlovice

Národní soutěž vín už několik let využívá počítačový hodnotící systém Elwis, který vyvinulo Národní vinařské centrum. Tento systém je zárukou přesnosti zpracování výsledků a vylučuje jakoukoliv chybu či záměnu výsledků degustační komise. Soutěž je tak realizována nejen na nejvyšší možné kvalitativní úrovni soutěžních vzorků, ale také na nejvyšší úrovni technické.

Zdroj: NVC


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...