Na festival vína a jídla zamiřte o víkendu do Podluží

Brno, 10. dubna 2014 - Království malých vinařství a velkých tradic. Tak se říká nejjižnějšímu cípu Moravy Podluží. Právě v oblasti známé pohostinností místních lidí, vinařstvím a dochovaným folklorem se 12. a 13. dubna uskuteční „Za vinaři na Podluží – festival vína a jídla uprostřed kulturních tradic.“ Do svého sklípku srdečně zve i vinařství Glosovi, které včera získalo titul Vinařství roku v kategorii Malé vinařství.

vino sklenice nalevani

Přijďte koštovat výtečná vína i místní delikatesy do lůna jižní Moravy, pramáti všech vinic, kde se moravské víno zrodilo. Celkem 38 rodinných vinařství vám otevře své sklepy plné lahodných vín v původních a typických vinařských obcích Moravská Nová Ves, Prušánky, Hrušky a Starý  a Nový Poddvorov.

Uprostřed sklípků pro vás budou místní restaurace a hospodyně ve stanech připravovat pravé zdejší pochoutky. A zvládnete ochutnat vše, budou ve formě degustačního menu a mezi obcemi vás převeze kyvadlová doprava.

V Moravské Nové Vsi se můžete těšit například na moravský gulášek či pečenou kýtu paní Salajkové, v Prušánkách zase na tradiční „nechorské zelí“, tedy uzené koleno z Jeňourovy udírny vařené v kysaném zelí a podlévané Veltlínským zeleným. V Hruškách na zabíjačkové speciality z řeznictví Hakalík a v Poddvorově na výtečné koláčky z pekárny Zdena. To vše pod žudry malovaných sklípků a v péči srdečných lidí na Podluží.

Atmosféru festivalu bude mezi sklípky dotvářet cimbálová muzika a ukázky řemeslných umění místních mistrů. Sobotní večer pak završí v Prušánkách pravá podlužácká veselice.

„Chceme návštěvníkům ukázat náš malebný region, kde se zrodilo víno a stále tu dodržujeme původní tradice. Právě domácí atmosféra, vynikající víno tak charakteristické pro náš region a krajové speciality jsou to, co nás odlišuje od ostatních festivalů. Nemáme ambice, aby sklepy prošli tisíce lidí, ale chceme, aby se tu všichni cítili jako u nás na návštěvě, “ říká Martin Chlad z organizačního týmu.

Právě s domácími produkty a prostředím chce festival návštěvníky zaujmout. „Jsme rodinné vinařství, já sám se vinařství věnuju přes 50 let. Víno vyrábíme tradičními způsoby, s minimálním obsahem síry, bez použití přídavných látek a speciálních kvasinek. Rádi návštěvníkům ukážeme vinice i sklep a popovídáme si spolu o pěstování révy, výrobě vína i jen tak o životě,“ říká Lubomír Glos z Vinařství Glosovi, které se letos dostalo mezi devět finalistů soutěže Vinařství roku. Pan Glos se může pyšnit ještě jednou raritou, stál u zrodu odrůdy Cabernet Moravia a Fratava.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...