Brno má úspěšné olympioniky, chce pro ně i odpovídající sportovní zázemí

Brno, 5. srpna 2021 – Sportovci z Brna na olympiádě září. Bronzový Choupenitch v šermu, zlatý Lipták a stříbrný Kostelecký v trapu, Barbora Krejčíková pak na vítězství na Roland Garros navázala i zlatou medailí z olympiády v deblu spolu s Kateřinou Siniakovou. Město chce úspěchy zdejších sportovců podporovat, a to zejména vylepšováním sportovní infrastruktury.

olympijske logo

“Brno dlouhodobě podporuje nadějné sportovce. Letošní olympiádou se ukazuje, že tato podpora má velký smysl a je třeba v ní pokračovat. Největší pomocí je pro sportovce kvalitní zázemí pro závod a pro trénink, aby mohli rozvíjet svůj talent. Nová sportoviště jsou tak pro Brno strategickými a prioritními projekty, samo město je ale není schopno ufinancovat a slíbená podpora státu zůstává zatím pouze u slibů,” vyjádřil se Petr Hladík, 1. náměstek primátorky města Brna.

Multifunkční hala, která bude sloužit především zápasům a závodům, má stavební povolení. “Konfigurace haly umožní rychlou úpravu na různé typy sportovišť, které umožní odehrát například v pátek hokejové utkání a o víkendu mezinárodní turnaj v basketbale. Celkem bude možné halu přestavět na cca 20 sportů,” uvedl radní pro sport Jaroslav Suchý.

Na financování těchto strategických staveb by se měl spolupodílet kraj i stát, město ale hledá i další zdroje financí. Národní sportovní agentura konečně vypsala dotační titul. I když je v něm alokováno poměrně málo financí, město bude podávat žádosti o 300 milionů na obě stavby, které máme připravené, tedy atletickou halu i multifunkční halu.

“Letos začne výstavba 25 metrového bazénu Za Lužánkami. Brno tak bude mít jako jediné město v Česku prostory pro velké mezinárodní soutěže, u kterých je třeba, aby vedle závodního padesáti metrového bazénu byl i dvaceti pěti metrový pro rozplavání. Navíc při té příležitosti vznikne i šestnácti metrový bazén, který poslouží zejména ke školní výuce, i pro tu je totiž bazénů nedostatek. Kromě plavců zde najdou zázemí také synchronizované plavání nebo vodní pólo,” dodal Suchý.

Následující rok, v roce 2022, začne výstavba tréninkové haly na ulici Vodova, který nabídne lepší prostředí zejména pro halové sporty, například i pro reprezentanty v basketbalu. “Našim cílem je, aby se Vodova stala centrem míčových sportů, jejichž zázemí je zatím v Brně nedostatečné,” uvedl Hladík.

Posunul se i projekt VELODROMU, který směřuje k územnímu rozhodnutí
“Zázemí v něm najde dráhová i sálová cyklistika. Dnes cyklisté trénují na betonové, nezastřešené dráze o 400 metrech, soutěže se ale jezdí na dřevěné dráze, dlouhé 250 metrů, kompletně uzavřené, tedy vytápěné. Brněnský VELODROM tyto parametry naplní. Aby sportovec uspěl, potřebuje trénovat v takových podmínkách, ve kterých pak i závodí,” uvedl Jaroslav Suchý, radní města Brna pro oblast sportu a dodal, že Brno má i díky Tomáši Bábkovi, vicemistrovi světa, skvělou historii dráhové cyklistiky, na kterou je třeba navázat a vytvořit prostředí pro jeho nástupce. Podmínkou pro stavební povolení bude vybudování protipovodňové ochrany, na které již město také pracuje.

U multifunkčního sportoviště Lužánky by měla být hotová projektová dokumentace také v roce 2022. “Zde je stěžejní rychlobruslařská dráha. V současné době se trénuje v zahraničí, stojí to čas i velké peníze, Martina Sáblíková a její budoucí svěřenci by si přitom zasloužili mít podmínky pro trénink i tady u nás, v Česku,” sdělil Suchý.

“Příští rok bychom navíc měli začít budovat sportovně-rekreační areál v Pisárkách, v lokalitě Za Anthroposem, kde má vzniknout in-line dráha závodních parametrů. Tyto dva sporty, rychlobruslení a in-line se skvěle doplňují, pro sportovce by tak vzniklo v Brně naprosto unikátní tréninkové i závodní prostředí,” upřesnil Suchý. V lokalitě za Anthroposem bude také horolezecká stěna závodních parametrů. Pri její přípravě město spolupracuje s týmem Adama Ondry.

Ve stejné lokalitě u řeky Svratky by měl vzniknout i vodácký kanál. “Na olympiádě jsme ve vodním slalomu bodovali, zlatý Prskavec a stříbrný Rohan. Rozhodně je nyní potřeba podpořit u nás rozvoj vodního sportu. Zatím jediné místo k tréninku a závodům v Česku je pražská Trója. Nový kanál tak bude sloužit sportovcům z celé republiky,” doplnil Hladík.

Město také myslí na sportovní střelce. Obrovský úspěch Liptáka a Kosteleckého by mohl do tohoto sportovního odvětví přinést nové talenty. Připravovaný územní plán myslí na rozvoj lokality U Huberta, který tvoří zázemí pro brněnskou střeleckou Kometu.


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...