Běh pro Paměť národa pomůže rozšířit sbírky příběhů pamětníků 20. století

beh pro pamet narodaBrno, 2. září 2020 – V sobotu 19. září 2020 odstartuje v brněnském parku Anthropos již pátý ročník celorepublikového charitativního Běhu pro Paměť národa. Běžci si mohou zvolit trasu pět nebo deset kilometrů a pro pěší je připraven nenáročný kilometrový okruh. Každý z účastníků akce si může vybrat osobnost například z řad politických vězňů, válečných veteránů nebo bojovníků za svobodu, kterou svým během symbolicky podpoří.

Výtěžek běhu půjde na rozšíření sbírky Paměť národa, jež zachycuje životní příběhy pamětníků 20. století pro další generace. Pro návštěvníky je připraven bohatý doprovodný program. Patronem běhu je známý herec Michal Isteník, který se na místě ujme moderování.

Stejně jako v předchozích ročnících se i letos v září mohou Brňané zapojit do charitativního běhu pro Paměť národa a připomenout si krušné osudy politických vězňů, válečných veteránů, obětí holocaustu, disidentů a všech bojovníků za svobodu. „Stačí si vybrat jeden konkrétní příběh nebo skupinu lidí, kteří ve 20. století bojovali za svobodu a demokracii, a doplnit si své ‚Běžím za …‘ na startovní číslo. Lidé mohou běžet například za Miladu Horákovou, za svého dědečka legionáře nebo třeba tetu, jež podepsala Chartu 77 a za trest mnoho let myla schody. Slogan letošního ročníku zní ‚Běžíme, abychom nemuseli utíkat‘, což symbolizuje cenu osobní svobody, již mnozí museli za minulého režimu najít v emigraci“ uvádí David Butula za pořádající společnost Post Bellum / Paměť národa Jihomoravský kraj.

Běh pro Paměť národa se uskuteční v sobotu 19. září. Start i cíl bude umístěn v brněnském parku Anthropos a trasa pro běžce i pěší povede kolem pavilonu a podél řeky Svratky. Běh na pět a deset kilometrů odstartuje v 11 hodin dopoledne. Chodci vyrazí na kratší kilometrový okruh přesně v poledne. Ve stejný čas začnou také dětské disciplíny. Vyhlášení výsledků všech závodů je naplánováno na 13. hodinu. „Zatímco v našem charitativním běhu jde ‚pouze‘ o výsledný čas, pamětníkům šlo o život, čest a svobodu. Společně běžíme proto, abychom nezapomněli na jejich osudy a předali je dalším generacím. Výtěžek ze startovného umožní natočit a uchovat další stovky zajímavých příběhů. Zájemci o běh v Brně se mohou přihlásit na internetových stránkách behpropametnaroda.cz,“ doplňuje David Butula.

Součástí akce je rovněž doprovodný program pro děti i dospělé. Například Divadlo Líšeň připravilo pro nejmenší program Figurkov – logické hry, které rozvíjejí geometrické vnímání, prostorovou orientaci a paměťové dovednosti. Skupina Sakra Buraja uhrane svou pestrou směsí akustického jazzu, beat boxu a hip hopu a schopností reagovat na aktuální dění. Celou akci naladí DJ Romeo Green ze svých vinylů. David Butula k tomu dodává: „Oblíbený divadelní a televizní herec Michal Isteník je naším stálým podporovatelem, proto již podruhé Běh aktivně podpoří. Záštitu nad Během pro Paměť národa převzal starosta městské části Brno-střed Vojtěch Mencl. Běhu se osobně zúčastní paní Milena Blatná, pamětnice a předsedkyně Konfederace politických vězňů.“


Související články: