Kingston - velká jarní soutěž

Brno usiluje o pořádání letní olympiády mládeže v roce 2025

Brno, 30. září 2019 – Brněnští zastupitelé loni schválili záměr uspořádat ve městě letní Evropský olympijský festival mládeže 2025. Brněnští radní nyní jmenovali řídicí výbor, který bude dohlížet na proces kandidatury. „O pořádání této prestižní evropské akce usilujeme už dlouhá léta a v minulosti nám vítězství uteklo o vlásek. Věřím, že napotřetí uspějeme,“myslí si radní pro oblast školství a sportu Jaroslav Suchý.

„Budujeme sportovní infrastrukturu, která poslouží jak brněnským sportovcům, tak pro akce typu olympijský festival mládeže. A Brno také umí »udělat atmosféru« vrcholným sportovním svátkům. Je na čase, aby se dlouholeté úsilí konečně zúročilo,“ dodává Suchý.

Řídicí výbor navrhuje základní koncepci Evropského olympijského festivalu mládeže (EYOF), dohlíží na proces kandidatury, zajišťuje komunikaci mezi evropskými olympijskými výbory a národním olympijským výborem a kandidátským městem, dále se spolupodílí na organizaci všech aktivit vyplývajících z kandidatury a vyvíjí maximální úsilí k zajištění vyrovnaného rozpočtu.

Evropský olympijský festival mládeže je prioritním projektem Evropského olympijského výboru pro sportovní mládež celé Evropy do 18 let. Letní sporty měly soutěžní premiéru v roce 1991 v Bruselu, zimní o dva roky později v Aostě. V létě startuje okolo 2 500 účastníků ze 45–48 zemí, v zimě 1 300 aktérů ze 40–45 států. Všechny kroky spojené s výběrem pořádajícího města jsou obdobné jako u výběru měst kandidujících na uspořádání olympiády – podpora národního olympijského výboru, podpora statutárních orgánů měst, regionu, prohlídka kvality sportovišť a zázemí pro sportovce, hlasování všech členských zemí apod.

Město Brno již kandidovalo na uspořádání EYOF v roce 2013 a 2015. Při volbě pořadatelského města na uspořádání EYOF 2013 prohrálo s nizozemským Utrechtem v poměru 22:23, pořadatelství EYOF 2015 získalo Tbilisi (Gruzie).


Související články: