Po stopách úspěchů brněnského baseballu

Brno, 30. ledna 2014 - Historie pálkovacích her v českých zemích je velmi dlouhá a softball se objevil na území Československa už po první světové válce. Nejvýznamnější brněnské kluby Technika a Vysoká škola zemědělská vznikly počátkem sedmdesátých let minulého století právě jako oddíly softballu.

baseball 01

VŠTJ Technika Brno s ním začínala v roce 1971 na hřišti na Kounicově. Základy položil propagátor sportu doc. Vojta, který tu uspořádal kurzy softballu. V listopadu byla skupina účastnící se kurzů po celé léto přijata do Techniky. O rok později se přesunula na Kraví horu, kde členové svépomocí vybudovali první softbalové hřiště na Moravě, na němž hraje Technika doposud. Prvním předsedou se stal Zbyněk Losenický, ale mnohem větší význam pro klub má jeden z jeho zakladatelů a současný prezident klubu ing. Rudolf Drnec.

Počátky dnešních Draků Brno se vážou k roku 1972 a k oddílu PS Slunce. Souvisejí se skautskými a tábornickými aktivitami v podobě pálkovacích her, jako byl pasák. V roce 1972 se uskutečnil ve Zbirohu 1. ročník turnaje neregistrovaných hráčů v softballu. Členové oddílu vytvořili základ týmu, turnaje se zúčastnili a po něm již u softballu zůstali, což vedlo na konci roku ke vstupu do tehdejší Slávie VŠZ Brno. Z osobností prvního softballového období jmenujme jednoho ze zakladatelů a vedoucího oddílu softballu první desetiletky ing. Otu Holce.

Baseball 5 2011Městská baseballový stadión v Brně-Komárově

První hřiště VŠZ se nacházelo v dolíčku v Juliánově. Po vítězství ve 4. ročníku turnaje Zbiroh 1975 bylo družstvo VŠZ, stejně jako Technika, přizváno do zakládané národní softballové ligy. Byly to jediné dva mimopražské kluby, které mezi 12 týmy startovaly. Kromě této soutěže se zúčastňovaly oba celky řady turnajů a dalších soutěží, jako Vysokoškolská liga nebo Moravská liga, a tým VŠZ získal i titul přeborníka dorostu v roce 1973. Dodejme, že oba kluby měly i družstva žen. V Moravské lize Technika vítězila v soutěži mužů i žen. Legendární byl turnaj, který se v letech 1973–1989 pořádal v pavilónu Z na brněnském Výstavišti.

Působení mužů Techniky v lize skončilo v roce 1979 posledním místem a sestupem. Tato událost ovlivnila rozhodnutí zaměřit se v soutěži mužů na baseball, který měl naději na zařazení do programu olympiády, což se stalo v Barceloně 1992, když předtím byl sportem ukázkovým. Hřiště na Kraví hoře bylo zvětšeno na rozměry nutné pro baseball a v roce 1980 přešla do Techniky šestice hráčů z VŠZ, která se tím ovšem dostala do existenční krize. Z ní se vymanila až po pěti letech, kdy při legendárním náboru na Moravské Slávii přišlo 52 nových zájemců o baseball, jemuž se klub začal věnovat od roku 1982. Oproti Technice ale postrádal stabilní působiště. VŠZ-Draci hráli na hřišti Dopravního podniku, v Bystrci i na fotbalovém hřišti Sokola Řečkovice. Až v roce 1992 se podařilo v Zamilovaném hájku v Řečkovicích vybudovat vlastní kvalitní baseballové hřiště.

Baseball 6 2011Alexander Drehak po homerunu s celým týmem, 2012

Historie baseballových soutěží v ČR sahá do začátku sedmdesátých let minulého století. V lize vítězily pouze pražské týmy, až tuto šňůru přerušila v roce 1990 Technika. Ta zvítězila i o rok později. V roce 1992 byl naposledy mistrem republiky jiný než brněnský tým. Česká baseballová extraliga se hraje od roku 1993 a její první dva ročníky opět vyhrála Technika Brno. Její ženy pak zvítězily v Poháru České softballové asociace v roce 1993 a Technika tak získala double, což se předtím ani později nikomu nepodařilo.

Baseball 3 Pavel Budský po homerunu, 2007

Od roku 1995 dominují české baseballové extralize Draci Brno. Tento rok patří k nejvýznamnějším v historii VŠZ. Klub změnil název na Draci Brno, oddílové barvy, ale především dlouhodobě angažoval amerického kouče Geoffa Samuelse. Ten byl nejvýznamnější trenérskou osobností v historii českého baseballu. Samuels změnil složení týmu i jeho herní projev. V roce 1994 získala Technika na dlouhou dobu poslední mistrovský titul. Nastoupila jako první český celek do Poháru mistrů evropských zemí, kde však skončila poslední. Okamžitě se jí ale podařil návrat do skupiny A, a tím i zachování místa mezi elitou pro ČR. Ve stejném roce začala šňůra šestnácti mistrovských titulů Draků v řadě, kteří k němu hned v prvním roce přidali i vítězství v poháru a dosáhli tak historicky prvního a zdaleka ale ne posledního double. Přestože Draci vítězili, byla jim Technika zdatným soupeřem. Rivalita obou klubů bývá přirovnávána ke Spartě a Slávii ve fotbalu. Epizodou pak byla existence týmu Brněnská kola, což bylo béčko Draků, které muselo pro jednoroční působení v Extralize, kde v jedné soutěži nemohla hrát dvě družstva jednoho klubu, přijmout jiný název. Za zmínku ještě stojí Velká cena Brna v baseballu, kterou pořádala Technika v letech 1985–2000. Ta ve druhé polovině devadesátých let pokračovala ve výstavbě areálu na Kraví hoře, kde po zvětšení hřiště a zlepšení jeho povrchu byla postavena klubovna a nakonec i další budovy se šatnami pro hráče a rozhodčí. V roce 1999 přivítalo hřiště na Kraví hoře Pohár vítězů pohárů a Technika v něm skončila šestá, což znamenalo udržení soutěže pro český tým.

Historického úspěchu dosáhli Draci v roce 1998 v PMEZ, kdy postoupili ze skupiny, v semifinále sice prohráli, ale boj o bronzové medaile zakončili vítězně. V následující sezóně nenašli v české lize přemožitele ani v jednom zápasu základní části soutěže, ani v play-off. V průběhu roku 2002 ukončil působení u Draků Geoff Samuels a na postu trenéra ho vystřídal Arnošt Nesňal. Pod jeho vedením tým dále vítězil v lize i v poháru. Další historický úspěch dosáhl v roce 2004, kdy opět v semifinále PMEZ bojoval o bronz. Soupeřem byl holandský HCAW Mi. Cocker. Do té doby žádné české družstvo neporazilo špičkový nizozemský tým, ale ziskem bronzu Draci ukončili tuto nelichotivou tradici.

Baseball 1Arnošt Nesňal – radost po posledním play-off, 1997

V roce 2006 byl v Komárově otevřen Městský baseballový stadión, který se stal sídlem Draků. O dva roky později se stal dějištěm Univerzitního mistrovství světa. V témže roce však Draci málem vypadli v semifinále play-off s Expressem Brno, který vznikl v roce 2002 oddělením od Draků. I tentokrát byl důvodem start v extralize. Express působil až do roku 2012, kdy se sloučil s týmem Cardion Hroši Brno, jehož počátky sahají do roku 1998. U jeho základů stál bývalý hráč Draků Tomáš Ovesný. Hroši se zaměřovali nejprve na mládež a po spojení s kluby Hadi Brno a Chinmoy Boys také na dospělé.

V roce 2010 pořádali Draci Evropský pohár, v němž porazili jak italského, tak holandského mistra.

Na počátku druhého desetiletí obhájili Draci titul v dramatickém finále proti Technice po výsledku 3:2, ale o rok později už Technika přerušila šňůru titulů Draků a stala se mistrem. Velký podíl na tomto úspěchu měl panamský levoruký nadhazovač Roger Deago, považovaný za nejlepšího hráče v historii klubu. Nejvýznamnějším zahraničním trenérem Techniky byl bezesporu Eric „Rick" Jacques, který Techniku trénoval v letech 1999–2003. Poslední dva tituly v letech 2012 a 2013 se však znovu stěhovaly zpět do Komárova. Na novodobé baseballové historii VŠZ-Draci má významný podíl prezident klubu ing. Igor Kratochvíl, který jej vede od roku 1983 do současnosti. Úspěchy Draků však nejsou spojeny jen s jejich prvním týmem. V klubu vytvořili několikagenerační systém, který se sám obnovuje – jednak úspěch přitahuje a také hráči-rodiče vedou k baseballu své děti. Je obdivuhodné, co dokázali. Letos Draci vyhráli mistrovské tituly ve všech věkových kategoriích: senioři A-team, junioři do 21 let, starší kadeti do 16 let, mladší kadeti do 14 let, žáci do 12 let i mladší žáci do 10 let! V současnosti je lze považovat za jeden z evropských velkoklubů. A v Extralize 2013 mělo Brno, bašta českého baseballu, kromě vítězných Draků také Techniku na 4. místě a Hrochy na 7. místě.

Jiří Povolný

Vyšlo v Brno Business & Style

Související články: