Baseballoví Draci Brno oslavili čtyřicet let klubu

Brno, 15. ledna 2013 - Jedním z historických symbolů Brna je drak visící na Staré radnici. A jednou ze sportovních legend jihomoravské metropole je bezesporu baseballový klub Draci Brno. Tento tým s neuvěřitelnou bilancí, kterému v počtu vítězství mohou konkurovat leda bratři Pospíšilové či ruská sborná, v roce 2012 oslavil rovných čtyřicet let. Jaké byly nejlepší či naopak nejhorší okamžiky v historii klubu či jak trénují baseballisté v zimě? Odpovídá manažer klubu Arnošt Nesňal.

Draci01-250

Od roku 1995 až do loňské porážky od konkurenční Techniky Brno nasbírali Draci neuvěřitelných šestnáct extraligových titulů v řadě. Jaké tajemství či recept stál za takovou vítěznou smrští?

Více tvrdé dřiny a větší vůle vítězit, více lidí, co táhnou za jeden provaz, než ostatní kluby u nás.

 Co pro vás znamená letošní čtyřicáté výročí klubu?

Byla to hlavně příležitost se potkat s lidmi, kteří klub založili, kteří klub vedli v jednotlivých obdobích. Poděkovat jim, zavzpomínat...

Je to zavazující pocit vést klub s takovou historií?

Zavazující pocit? Jsem v klubu téměř dvacet let, byl jsem hráč, kapitán týmu, sekretář klubu a od roku 2000 manažer klubu. Byl jsem vždycky hrdý na to, že jsem Drak, a ani jsem nepřemýšlel nad tím, jestli máme 5, či 50 let.

Draci-tymova_600

Jaký byl nejhorší okamžik v historii klubu?

Sportovně to určitě byla loňská sezóna, kdy se nám nepodařilo posedmnácté v řadě obhájit titul. Z historie klubu byl nejhorší rok 1980, kdy se klub po přetažení pěti hráčů málem rozpadl.

A naopak nejlepší?

Těch pozitivních momentů je určitě více. V roce 1998 a 2004 třetí místo na Poháru mistrů. V roce 2007 přesun na nový baseballový stadión. V roce 2010 výhra nad italským a holandským mistrem před domácím publikem. Letošní návrat na baseballový trůn...

Za pár týdnů budou Vánoce – jak trénují baseballisté v zimě?

Zima je nuda, kluci jsou v zavření v posilovnách, fitness centrech a tělocvičnách. Běhají, posilují a všelijak trápí své tělo, aby byli připraveni na to, až v březnu vyběhnou ven.

Přijímáte stále nové hráče? Od kolika let k vám mohou rodiče přihlásit svou ratolest a vyzkoušet, zda z ní náhodou nevyroste druhý Barry Bonds, Joe DiMaggio či Babe Ruth?

Přijímáme chlapce od 5 do 8 let. Pro informace pište na Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

Jak by podle vás vypadal ideální výsledek následující sezóny?

Vyhrát vše, titul, evropský pohár... To by byla sezóna snů.

Autor: Kryštof Turek
Foto: archív Draci Brno

Vyšlo v Brno Business & Style

Z historie klubu

Draci-tymova_CB250

1972 - Při sportovním klubu Slavia Brno VŠZ založen softballový oddíl. Jeho zakladatelé byli členové junáckého oddílu „Děti Slunce". Později se stávají dalšími členy oddílu studenti středních a vysokých škol.

1973 - Tým vítězí na turnaji amatérských mužstev v softballu a na základě tohoto výsledku je v roce 1974 přizván do právě zakládané celonárodní ligové soutěže, pořádané ČSTV.

1982 - Vedení rozhodlo o změně zaměření oddílu na baseball jakožto olympijský sport. Od té doby se jeho seniorský tým pohybuje většinou na předních místech nejvyšší národní soutěže. Pouze v roce 1993 kvůli změně pravidel Extraligy a snížení počtu týmů ze 16 na 8 je tým donucen hrát jeden rok nižší soutěž.

1992 - V Zamilovaném hájku v Brně-Řečkovicích vybudováno kvalitní baseballové hřiště. Tento počin byl začátkem nové éry baseballu na VŠZ Brno.

Draci-Samuel1993 - Změna názvu klubu na Draci Brno. Klub získal k dlouholetému angažmá špičkového kouče a nadhazovače Geoffa Samuelse. Po premiéře v Extralize v roce 1994 a 5. místu seniorského týmu se mu v ročníku 1995 podařilo přivést Draky jak k mistrovskému titulu, tak i k vítězství v Českém baseballovém poháru. To znamenalo zisk prvního „double" vítězství v historii českého baseballu.

2004 - Neuvěřitelný bronzový úspěch v Poháru mistrů evropských zemích nejen pro Draky, ale i pro český baseball. Tým zvítězil v souboji o třetí místo nad holandským HCAW Mr. Cocker. V historii českého baseballu se nikdy nepodařilo porazit jakýkoli tým z Holandska, ať už národní, nebo klubový.

2006 - Otevřen nový baseballový stadión na ulici Hněvkovského.

1995–2010 - Draci získávají 16 extraligových titulů v řadě.

Dračí historie však není pouze seniorský A-tým. Neměli bychom zapomenout na četné úspěchy dračích mládežnických týmů. V nich se Drakům podařilo získat již 18 titulů mistrů České republiky a stali se tak jediným týmem, kterému se to podařilo ve všech věkových kategoriích.

 

Související články: