Zbrojovce se v roce 2012 dařilo

Brno, 15. ledna 2013 - Píše se 12. červen roku 1978. Vítězství v Trnavě rozhoduje o tom, že se fotbalisté brněnské Zbrojovky, bez ohledu na výsledek v posledním utkání doma s Duklou Praha, stanou mistry republiky. Píše se 16. květen 2011. Po domácí remíze s Českými Budějovicemi je jasné, že Zbrojovku Brno čeká to, čemu nikdo z hráčů, funkcionářů, ani fanoušků nevěřil – sestup z první ligy.

Zbrojovka1-250

Co ale následovalo pak, si nikdo nedovedl představit ani v nejhorším snu. Po deseti kolech v druhé lize znovu umístění na sestupové příčce. Mírné zlepšení v závěru podzimu vyneslo brněnské alespoň na 14. místo, ale rozhodně neznamenalo klid do jarní sezóny. Už proto, že osud oddílu byl značně nejistý. Jednu dobu se dokonce soudilo, že zcela skončí.

Když v lednu 2012 přicházel jako trenér Petr Čuhel, měl jediný úkol, zachránit alespoň druhou ligu. Změna majitelů přinesla uklidnění, ale cíl zůstával stejný. „Chtěli jsme v průběhu jara vybudovat kádr, který by se v dalším roce mohl pokusit o postup do nejvyšší soutěže," vzpomíná na jaro Petr Čuhel. Brněnským se ale začalo dařit. Díky vysokému nasazení získávali body, některé i brankami v posledních minutách zápasů. Podle trenéra bylo právě ono nasazení do poslední minuty příčinou toho, že Brňané skončili dokonce na čtvrtém místě v tabulce. Připomeňme, že teoretický nárok na postup do nejvyšší soutěže měly první dva oddíly. V Ústí nad Labem však stadión neměl ligové parametry, a protože shromáždění profesionálních klubů rozhodlo, že na další léta se již žádné výjimky udělovat nebudou, bylo to právě Brno, které spolu s Jihlavou postoupilo do první ligy. Samozřejmě postup ze čtvrté příčky vyvolal polemiky. „Já, ani hráči jsme tenhle problém neřešili. Byla to otázka funkcionářů. Koneckonců jsme měli dovolenou a například já jsem vše sledoval z pobytu v cizině. Nezastírám ale, že jsme měli z postupu radost. Nejen my si totiž myslíme, že prvoligový fotbal do Brna patří," říká k tomu Petr Čuhel.

Zbrojovka2-468Pavel Zavadil bojuje s obráncem Zlína

Na počátku nové sezóny byl experty tým zařazen mezi outsidery. Sestup, snad nejlépe 14. místo, zněly prognózy před prvním ligovým výkopem. Začátek soutěže ale vyšel Zbrojovce nad míru dobře. Po třech kolech měla sedm bodů a zejména vítězství ve vysoce favorizované Plzni patřilo k největším překvapením ligového podzimu. Místo v popředí tabulky však trenér nepřeceňoval. „Na pořadí v tabulce se nedíváme. Důležité je pro nás zejména, abychom bodovali. Pořád je naším hlavním cílem především udržení v soutěži, která je letos nesmírně vyrovnaná. Určitě máme za sebou mužstva, jimž by patřilo lepší umístění," říká. To potvrzuje i kapitán Petr Švancara, který přes momentální zranění navštěvuje kromě zápasů i všechny tréninky. Právě zranění jsou problémem, který trápí brněnské před koncem podzimu. Těší se tak na zimní přestávku, během níž by se měli zranění uzdravit a hráči nabrat síly do jarní části soutěže.

Po domácím vítězství nad Příbramí v posledním zápase podzimní části soutěže, v níž Zbrojovka nasbírala nečekaných 21 bodů, mohou ve Zbrojovce na Silvestra slavit úspěšný rok. „Za ten si zaslouží poděkování všichni, kteří se na výsledcích roku 2012 podíleli, i když třeba po jarní části odešli. Rozhodně se za ten rok udělala spousta dobré práce. A rok příští – doufám, že po zimě nastoupíme plni elánu k prvnímu zápasu, kterým je domácí utkání s Plzní," uzavírá Petr Švancara. Všichni ve Zbrojovce věří, že se dobré výkony odrazí i v zájmu fanoušků. Těm sice stadión na Srbské nepřirostl k srdci a s Lužánkami v minulosti se nedá srovnat, ale sedmitisícové návštěvy by se na jaře mohly zopakovat.

Jiří Povolný
Foto: Archív FC Zbrojovka Brno
www.fczbrno.cz

Vyšlo v Brno Business & Style


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...