Masarykův okruh hostí světový šampionát cestovních vozů a formule Auto GP

Brno, 17. června 2011 (MEDIAFAX) - Masarykův okruh v Brně hostí o víkendu mistrovství světa cestovních vozů WTCC. Oblíbené závody cesťáků letos doplní závod formulových vozů AutoGP, řekl v pátek mluvčí brněnského automotodromu Jiří Smetana.

Víkendový program na Masarykově okruhu je složen celkem ze tří šampionátů. WTCC se skládá ze sobotního volného tréninku a kvalifikace, v neděli se konají dva rychlé pětadvacetiminutové závody. V šampionátu závodí čtyři značky – Chevrolet, Seat, BMW a Volvo. "Závodní speciály jsou postavené na základě reálných sériových aut," řekl Smetana. Výkon závodních vozů se podle něj pohybuje nad hranicí 220 kW, tedy tří set koní.

V Brně se pojede i AutoGP, poměrně nový seriál formulových vozů. Na Masarykově okruhu se poprvé představil v loňském roce bez větší pozornosti na Jarní ceně. "Formulové vozy Lola B05/52 ovšem ihned při prvním představení překonaly čtyři roky starý oficiální rekord Masarykova okruhu, který do té doby držely monoposty Formule A1," upozornil Smetana. Monoposty AutoGP lze podle něj zařadit mezi tři nejrychlejší typy okruhových závodních vozů současnosti. "Pro české fanoušky jde o unikátní možnost vidět stroje velmi podobné formuli jedna," poznamenal mluvčí. Monoposty Lola mají výkon 550 koní a i s jezdcem váží pouze 690 kilogramů. Systém závodů je nastavený podobně jako u WTCC – vozy jedou v neděli dva závody.

Třetí sérií, kterou lidé v Brně uvidí, je European Production Series Nový seriál se jezdí jako doplňkový závod při evropských závodech WTCC. Převážně v něm závodí vozy Seat Leon, je ale otevřený i pro další závodní vozy. Vozy v seriálu lze stručně přirovnat k vozům závodícím v tuzemské Divizi 4.

Během víkendu se divákům představí esa motoristického sportu. Závodit budou například Francouz Yvan Muller, jezdec továrního týmu Chevrolet a úřadující mistr světa WTCC nebo Ital Gabriele Tarquini, jezdec týmu Lukoil – Sunred (Seat). Populární Ital v Brně odstartuje s novým motorem 1,6T, který nahradí agregát TDi. S tím Tarquini vyhrál šampionát WTCC před dvěma lety.

Gabriele Tarquini je přitom zajímavým pamětníkem - startoval ve WTCC na Masarykově okruhu už v roce 1987. "Byla to první Tarquiniho sezona ve světovém šampionátu a zároveň šlo o první mistrovství světa, které se jelo na nově otevřeném Masarykově okruhu," řekl Smetana.

Mullerovi a Tarquinimu budou v Brně sekundovat Nizozemec Tom Coronel, jezdec týmu ROAL Motorsport (BMW) – vítěz závodu Formule 3 v roce 1997, který usiloval o vstup do F1 nebo Švéd Robert Dahlgren (SVE) z týmu Polestar Racing (Volvo) – jezdec „nováčka“ mezi značkami v šampionátu WTCC.

Součástí závodů je i páteční promo akce v brněnském obchodním centru Olympia. Autogramiády se tam od 14.45 účastní největší jezdecká hvězdy týmu Chevrolet Alan Menu, Robert Huff a Yvan Muller.

Vstupenky jsou v prodeji od pátku na pokladnách Automotodromu Brno a v OC Olympia. Ceny začínají na 450 Kč za celý víkend, přičemž i nejlevnější vstupenka platí na všechny přírodní a sedadlové tribuny. Vstupenka Gold Card za 800 Kč držitele opravňuje i ke vstupu do paddocku a k nedělní procházce boxovou uličkou, takzvanému Pit Walku.

V souvislosti se zahájením ostré motoristické sezony je od čtvrtka znovu možný provoz na části silnice II/602 v úseku od sjezdu z dálnice D1 – 182 Kývalka po odbočku k Masarykovu okruhu a dále kolem areálu Masarykova okruhu. Uzavřen zůstane pouze úsek mezi Popůvkami a odbočkou k Masarykovu okruhu. Pro návštěvníky závodu WTCC to znamená, že provoz kolem Masarykova okruhu je bez omezení, v provozu jsou i obvyklá parkoviště. Příjezd od Brna je nejvhodnější po dálnici D1, sjezd 182 Kývalka. Mezi 190. a 182. kilometrem není dálnice D1 dočasně zpoplatněna.

Pro Brňany bude v neděli navíc v provozu mimořádná linka 400 z Mendlova náměstí na Masarykův okruh. V době mezi 8 a 12 hodinou odjíždí každých třicet minut vždy v celou hodinu a v půl. Od 12 do 15 hodin jezdí každou hodinu vždy v celou. Linka je bezplatná. V sobotu lze na okruh dojet běžnými linkami 401 a 402 zpoplatněnými obvyklým jízdným.

Seriálem WTCC startuje vrcholná sezóna na Masarykově okruhu; 8.-10. července se v Brně jede Mistrovství světa Superbike a 12.-14. srpna pak Grand Prix České republiky.

Jiří Nováček

Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit