Zelení: Dotační pravidla magistrátu v Brně umožňují skrytě diskriminovat žadatele

Brno, 21. září 2012 (MEDIAFAX) - Nová pravidla, staré chyby, tak hodnotí zelení podobu nových pravidel pro přidělování dotací schválených Radou města Brna. V pátek to řekl opoziční městský zastupitel a šéf brněnských zelených Martin Ander.

V podmínkách magistrátu podle něj i nadále údajně zůstává povinnost žadatelů poskytovat informace, "které nejsou pro udělení dotace potřebné, které však umožňují provádět diskriminaci skrytou formou a nepřidělit dotaci organizacím, které se s magistrátem soudí o dodržování zákonů".

Konec září je přitom každoročně termínem pro předkládání většiny žádostí o dotace na veřejně prospěšné projekty. Rada města proto schválila nová pravidla stanovující povinnosti žadatelů a postup projednávání jejich žádostí. Ministerstvem vnitra kritizovaná povinnost žadatelů uvádět, zda vedou, či nevedou s městem soudní spor, však podle Andera v pravidlech i nadále zůstává. A to i přesto, že oficiálně s tímto údajem dále hodnotitelé nijak nepracují a neměli by podle něj rozhodovat.

"Vyžadovat nadbytečné informace, se kterými hodnotitel dál oficiálně nepracuje, ale mohou ovlivnit jeho rozhodování, je otevíráním prostoru pro skrytou diskriminaci. Zvlášť v situaci, kdy zastupitelé nemusí sdělovat důvody odmítnutí dotace. Je to jako kdyby magistrát vyžadoval údaje o národnosti žadatelů," tvrdí Ander, který byl v minulém volebním období náměstkem brněnského primátora.

Zelení považují za absurdní také fakt, že magistrát požaduje po uchazečích o dotace informaci, kterou sám disponuje. "O tom, v jakých soudních sporech město figuruje, musí mít magistrát vždy dostatečně dobrý a přesný přehled," řekl Ander. Opatření je podle něj tedy jen "další zbytečnou byrokratizací procesu".

Jiří Nováček

Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit