Ekonom a politik Petr Mach diskutoval s občany na téma „Bankrotující eurozóna“

Brno, 11. dubna 2012 – V Historickém sále Biskupského dvora se v úterý 10. dubna sešlo přes 100 účastníků, aby si vyslechli názory respektovaného ekonoma politika Petra Macha. Ten ve své přednášce poukázal na škodlivé důsledky dlouhodobého zadlužování vlád a místních samospráv, které vede až ke státním bankrotům v některých zemích eurozóny.

„I v České republice potřebujeme vyrovnat vládní i krajské rozpočty, jinak se navršený dluh během několika let stane nesplatitelným," prohlásil Mach. „Pozitivní příklady v Evropě existují. Ve Švýcarsku si občané referendem odsouhlasili ústavní pojistku proti deficitnímu rozpočtu a Švédsko dokázalo ročními rozpočtovými přebytky svůj státní dluh postupně snížit," dodává.

Přítomnost Petra Macha v Brně před chystanými krajskými volbami je důležitým znamením, že Svobodní se na tuto událost chystají s předstihem a zaměřují se především na aktuální témata. Počet přítomných občanů a studentů na přednášce vypovídá o rozšiřujícím se zájmu o problematiku současné podoby Evropské unie, která ovlivňuje náš každodenní život nejen v celostátním měřítku, ale také přímo v Jihomoravském kraji.

„Spoléhání se na dotace pro všechny aktivity Zastupitelstva Jihomoravského kraje není dlouhodobě udržitelné, protože dochází nejen k zadlužování kvůli nutnosti kofinancování, ale také k deformaci tržního prostředí a k nepochopitelnému předávání zodpovědnosti na orgány, které vnímají každodenní problémy našich občanů jen zprostředkovaně" řekl v diskuzi Jiří Martinec, předseda krajského sdružení Svobodných.

Petr Mach získal doktorát v oboru finance roce 2003 na Vysoké škole ekonomické v Praze. Absolvoval kurz makroekonomie na London School of Economics ve Velké Británii. Na VŠE v Praze získal akademický titul v oboru finance a v oboru statistika ekonometrie. Je autorem řady odborných studií a článků zejména v oblasti daňové a měnové. Petr Mach pracoval jako poradce prezidenta republiky pro ekonomiku, pracoval jako výkonný ředitel Centra pro ekonomiku a politiku. Na VŠE přednášel kurz Evropská měnová integrace a Daňová teorie a politika. Je předsedou Strany svobodných občanů.

foto: Petr Mach, Strana svobodných občanů


Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit