TOP 09: Vedení Brna vypisuje zbytečné a nepoužitelné studie

Brno, 30. ledna 2012 (MEDIAFAX) - Brněnská TOP 09 kritizuje údajně nadměrné zadávání studií, které si nechává zpracovat vedení magistrátu. Ukazuje se, že čím je větší bezradnost a absence nápadů představitelů brněnské koalice, tím více elaborátů zadává, řekla v pondělí opoziční zastupitelka Irena Matonohová. "Přínos a efektivita zadávaných studií jsou velmi sporné, leckdy nulové," řekla Matonohová.

Opoziční zastupitelka zkritizovala například bezmála pětimilionovou studii o strategii parkování v Brně, kterou "omylem ve výpočtu" hodnotící komise vyhrála pražská firma Mott MacDonald. "Veřejná zakázka na tuto studii byla nakonec zrušena, ale jak vidno, nebyla zřejmě potřeba, protože i bez ní na lednovém zasedání zastupitelstvo schválilo peníze pro Brněnské komunikace pro stavbu dvou parkovacích domů za sedmašedesát milionů korun," řekla Matonohová.

V brněnské magistrátní politice se podle ní dějí přehmaty. Řadu radničních studií údajně nelze vůbec obhájit - podle Matonohové je mezi nimi i ta o ozvučení Janáčkova divadla. "Jedna taková existuje a leží od roku 2004 v šuplíku," dodala opoziční zastupitelka. Elaborát o 157 stránkách podle ní údajně vůbec neodpovídá zadání a je pro budoucí použití prakticky nepoužitelný. "Stál přitom šest set padesát tisíc korun," řekla Matonohová.

Brněnské TOP 09 se nezdá, že vedení města postupuje při zadávání studií smysluplně. "Zbytečně za ně utrácí peníze. Když už mají být vyplaceny, očekávali bychom, že elaborát přinese nové a neotřelé myšlenky a reálně uskutečnitelné záměry, které v praxi pozvednou život v Brně na vyšší úroveň," řekla Matonohová.

Kdyby podle zastupitelky vedení radnice v loňském roce nerozpustilo expertní poradní sbory, mohli informace potřebné pro kvalitní rozhodování generovat odborníci, spjatí s Brnem," domnívá se Matonohová. Peníze vynaložené na zpracování studií by podle ní například stačily k záchraně letos zrušené pobočky knihovny Jiřího Mahena v Líšni.

Jiří Nováček

Související články: