TOP 09 odmítá prodej parcel v centru. Místo parčíku na nich mají být ordinace

Brno, 16. ledna 2012 (MEDIAFAX) - TOP 09 nesouhlasí se záměrem radnice místní části Brno-střed prodat obecní pozemek na Římském náměstí. Společnost, která se o pozemek zajímá, by na nich místo kluziště či veřejné zeleně ráda zlegalizovala dům s ordinacemi lékařů. V pondělí to řekl opoziční zastupitel Bohumil Straka. Proti odprodeji pozemku společnosti Realmediom hlasovali v majetkové komisi pouze zastupitelé TOP 09. "Jsme totiž přesvědčeni, že to není ve veřejném zájmu občanů města," řekl Straka s tím, že radniční koalice ODS s ČSSD podporovaná komunisty je však s největší pravděpodobností připravena pozemky developerům prodat.

namesti_rimske250

V mimořádně cenné lokalitě v samotném centru Brna si před šesti lety společnost Realmediom pronajala celou severní polovinu Římského náměstí, která dříve Brňanům sloužila řadu let jako kluziště. "Na části pozemku vybudovala společnost údajně dočasnou stavbu, která je však zřejmě v rozporu nejen se stavebním zákonem, ale také s územním plánem města Brna a také s veřejnou urbanisticko-architektonickou soutěží na využití Římského náměstí," řekl Straka. Soutěž se podle něj uskutečnila předloni a město za ni na odměnách vyplatilo více jak tři čtvrtě milionu korun.

Společnost Realmediom nyní podle Straky takticky "salámovou" metodou žádá radnici o odprodej pozemků pod "dočasnou" budovou, kde zřídila soukromé ordinace lékařů. "Zdůvodňuje to řešením některých investičních záměrů a operuje údajným souhlasným stanoviskem náměstka primátora Olivera Pospíšila," řekl Straka.

Odbor územního plánování a rozvoje města Brna přitom odprodej pozemků na Římském náměstí opakovaně nedoporučil. "Z územního hlediska je totiž žádoucí, aby tyto pozemky určené pro veřejně přístupnou zeleň včetně navazujících ploch zůstaly v majetku města," doplnil Straka.

Společnost Realmediom podle opozičních zastupitelů původně požadovala odprodej celého severního vnitrobloku Římského náměstí. Později ale svůj záměr změnila, a nyní žádá pouze o prodej pozemku, na kterém stojí "dočasné" ordinace. "Další část pronajatých pozemků má údajně sloužit jako neveřejné parkoviště," dodal Straka.

Římské náměstí je prostor mezi Masarykovou, Orlí a Josefskou ulicí v Brně. Do roku neslo 1744 název Židovský plácek, protože se nacházelo v tehdejší židovské čtvrti. Svůj dnešní název obdrželo podle neuspořádanosti a nepravidelnosti místní výstavby. Oficiálně se jedná o Františkánskou ulici, jejíž jižní stranu tvoří zdi františkánského kláštera s kostelem svaté Máří Magdaleny. Náměstí je také součástí brněnské městské památkové rezervace.

Jiří Nováček, ilustrační foto: commons.wikimedia.org

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...