Obyvatele Šlapanic začal obtěžovat rychlý sociální a ekonomický růst města

Šlapanice, 21. října 2011 (MEDIAFAX) - Obyvatele Šlapanic na Brněnsku začal obtěžovat rychlý sociální i ekonomický růst vlastního města. Lidé v sedmitisícovém sídle ležícím pár kilometrů jihovýchodně od Brna začali nevídaně zatěžovat dopravní projekty v obci i okolí, řekl místostarosta Šlapanic Svatopluk Novák (ČSSD). "Hustý provoz na dálnici, ruch dvojkolejné železnice nebo zvýšení počtu letů na tuřanském letišti ovlivňují dohromady život šlapanických více než je přijatelné," řekl místostarosta.

Graf-pokles-pero

Dodal, že projektanti navíc ještě připravují vysokorychlostní trať a další komunikační propojení procházející nebo těsně sousedící s katastrem města. "Musíme přemýšlet, jak budeme lidem toto zatížení kompenzovat," řekl místostarosta.

Radnice si nechala zpracovat studii, která prokázala, že město je stále více znečištěné. Hlavním zdrojem potíží je doprava. "Lidé stále častěji dojíždějí do práce a na nákupy mimo svá bydliště. To paralyzuje dopravu mezi Brnem a Šlapanicemi," konstatoval místostarosta. Obyvatelé města i projíždějící motoristé se řadí ve stále delších kolonách a klíčové silniční propojení směrem na Slatinu se stává denně neprůjezdné," řekl Novák.

Místostarosta přiznal, že mnoho řešení situace neexistuje. Podle něj by pomohl částečný obchvat Slatiny, který by spojil kruhový objezd v Bedřichovické ulici s dálniční křižovatkou na Evropské, na tento projekt ale nejsou peníze. "Problém prohlubuje i neochota některých vlastníků odprodat své pozemky, na kterých by obchvat odvádějící tranzitní dopravu ze Šlapanic mohl vyrůst," dodal Novák.

Jedinou jistotou situace ve Šlapanicích je podle místostarosty definitivní kolaps dopravy ve městě a okolí. Alarmující situace donutila radnici diskutovat o zadání projektu, který by problematiku nadměrně rychlého rozvoje Šlapanic popsal a navrhl řešení. "Chceme získat profesionální studii dalšího rozvoje města se všemi negativy i pozitivy, abychom mohli správně rozhodnout, jaký směr vývoje Šlapanic budeme dál vůbec prosazovat," uzavřel místostarosta.

Jiří Nováček

Související články:

Komentáře 

 
+1 #1 Tereza 2011-11-07 13:06
To už snad ani není vtip!! Vždyť vedení města s majiteli pozemků prosazuje dostavbu velké průmyslové zóny - část je už hotová, ta přece dopravu musí ještě zhoršit! Hlavní znečištění doprava? A co cihelna, městská skládka, velká firma s kamionovou přepravou atd., dálnice, blízká cementárna, spalovna atd?
 

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...