Ve vile Tugendhat myslí i na neslyšící návštěvníky

Brno, 14. ledna 2022 – V České republice žije okolo půl milionu osob se sluchovým postižením, z toho zhruba patnáct tisíc lidí neslyšících, kteří používají český znakový jazyk, který má oproti češtině zcela jinou gramatiku a pravidla. Často se můžete potkat s mylnou představou, že pokud někdo neslyší, dá se mu vše napsat. Tak jednoduché to ale není. Pro mnoho neslyšících je psaný text složitý a nesrozumitelný.

deaf sign hluchonemy

Žijí tak ve veliké sociální a komunikační izolaci ve světě slyšících a jejich přístup k informacím je oproti většinové společnosti velmi omezen.

Proto se organizace Tichý svět spojila s Muzeem města Brna, konkrétně samostatným oddělením Vila Tugendhat. „Za spolupráci s organizací Tichý svět jsme velice rádi. Pomohli nám pochopit zvláštní potřeby lidí se sluchovým postižením, díky čemuž jsme mohli tuto jedinečnou architektonickou památku zpřístupnit dalšímu typu návštěvníků.“ uvedla Barbora Benčíková ze Studijního a dokumentačního centra vily Tugendhat. Vila, zapsaná v roce 2001 na Seznam světového dědictví UNESCO, tak nově rozšíří své služby o videoprohlídku v českém znakovém jazyce pro neslyšící návštěvníky. Tento společný projekt vznikl za podpory Ministerstva kultury ČR.

„Nové tablety jsou dalším rozšířením naší nabídky, ve které se snažíme odstraňovat pomyslné bariéry pro návštěvníky s hendikepem. V kalendáři vily Tugendhat je již nyní pevně zakotven den prohlídek pro zrakově znevýhodněné klienty a nyní jsme se zaměřili na klienty se sluchovým postižením.“ doplnil ředitel Muzea města Brna, Zbyněk Šolc.

Ve vile jsou tak nyní k dispozici dva tablety, na nichž jsou přetlumočeny do českého znakového jazyka informace z rozšířeného prohlídkového okruhu a zahrady. Na webových stránkách vily Tugendhat se pak neslyšící návštěvníci mohou z naznakovaných informačních videí dozvědět vše potřebné o registraci na prohlídku a jejím průběhu.

Pomoc při odstraňování komunikačních bariér je jedno z hlavních poslání organizace Tichý svět, hned vedle sociálních služeb pro osoby se sluchovým a kombinovaným postižením a osvěty. Zpřístupnění Vily Tugendhat tak navazuje na předchozí úspěšné projekty, díky kterým jsou bez bariér, např. Hrad Rotštejn nebo Klokočské skály, kde vznikla Tichá stezka.


Související články:

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2023  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Nejbližší akce

Žádné události