Špilberk i Tugendhat táhnou, návštěvníky mají po celý rok

Brno, 9. ledna 2024 – Muzeum města Brna to zase dokázalo. Rok 2023 předčil návštěvností i tržbami všechny roky předchozí. Hrad Špilberk a vilu Tugendhat v roce 2023 navštívilo přes tři čtvrtě milionu zájemců o historii, výstavy či kulturní akce.

spilberk brno

Už v srpnu 2023, na konci hlavní sezóny většiny památek v ČR, hlásilo Muzeum města Brna vyšší čísla než v předešlém roce. Bylo tedy jasné, že na konci roku bude celková návštěvnost opět rekordní i vzhledem k téměř neměnné celoroční otevírací době objektů. Návštěvnost areálů hradu Špilberku a vily Tugendhat se vyšplhala na neuvěřitelných 803 378 návštěvníků. Pokořena byla rovněž pomyslná laťka s tržbami muzea za vstupné. Překročila 27 milionů korun, což je o 5 milionů korun více než v roce 2022.

Bránami areálu hradu Špilberku prošlo 703 378 lidí. Mluvíme tedy o nárůstu téměř 16 % oproti roku 2022. Muzeum, tedy prohlídkové okruhy, výstavy či expozice, navštívilo 130 322 z nich. Ostatní přišli na kulturní akce (více než 200 000 osob), zhlédnout venkovní výstavy Galerie města Brna, prohlédnout si výstavy nabízené zdarma nebo se prostě jen projít a užít si pohled na dominantu města Brna. Velký podíl na těchto krásných číslech má jistě unikátní výstava rukopisů Eliška Rejčka: Dar středověku, která během pouhých tří měsíců přilákala bezmála 7000 obdivovatelů nejstarší historie Brna. Oblibě, především u mladších návštěvníků, se také těší interaktivní výstava Lesem, která bude trvat až do 30. června 2024. Zimní intervenci a doprovodné akce ve výstavě navštívilo během prosince téměř 1000 osob.

První příčku, co do návštěvnosti, si pořád drží prohlídkové okruhy, a to tradičně Kasematy – věznice (46 383 osob), ale také Příběh hradu ve svém druhém roce fungování (17 790 osob). „V roce 2023 se nám podařilo vzbudit zájem návštěvníků také o stálé expozice a výstavy výtvarného umění Galerie města Brna, architektury nebo o ty fousatější, které mapují historii města Brna a hradu Špilberku. Na rok 2024 a další se nám podařilo získat prostředky na obnovu těchto historických expozic. Zásadní revitalizace čeká také oblíbený prohlídkový okruh Kasematy – věznice spolu s expozicí Žalář národů,“ sdělil ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc.

Rovněž návštěvnost areálu vily Tugendhat zaznamenala v roce 2023 rekordní nárůst přes 30 %. Zahradu vily, prohlídkové okruhy, výstavy nebo některou z kulturních akcí navštívilo více jak 100 00 lidí, kdy 51 182 z nich navštívilo některý z prohlídkových okruhů. Pro provoz vily představovalo největší změnu volné zpřístupnění zahrady, do níž byl až do března 2023 vstup zpoplatněn. Velmi příznivá čísla zaznamenal také 3. prohlídkový okruh Vila zvenku. Pozitivní vliv na návštěvnost měly rovněž doprovodné programy jako například prohlídky na návštěvě u Tugendhatových určené pro rodiny s dětmi.

Muzeum města Brna táhne i v online prostoru. Velmi populárními se staly příspěvky na sociálních sítích, tzv. ODBORNÁ OKÉNKA, která během celého roku pravidelně představují práci odborných oddělení MuMB (restaurátorství, archeologie, historie, architektura a Galerie města Brna). Do virtuálního zákulisí muzea nahlédlo 104 813 uživatelů, tedy takový byl dosah 60 příspěvků na platformě Facebook za rok 2023.

Do roku 2024 vstupuje Muzeum města Brna s vizí pokračovat v naplňování statusu atraktivní, moderní a otevřené instituce s nabídkou kvalitních a zajímavých výstav i akcí. Letos bude také slavit 120 let od svého založení, což se jistě projeví v celoroční náplni práce a programu muzea. Projekt STŘEDY V MUZEU, který každou středu nabízí zajímavé aktivity pro širokou veřejnost, bude pokračovat i v roce 2024. Od komentovaných prohlídek aktuálních výstav s jejich autory, přes doprovodné přednášky k výstavám s externími odborníky, až po speciální prohlídky a přednášky na hradě Špilberku, ve vile Tugendhat a nově také v Arnoldově vile, kterou Muzeum města Brna na konci roku 2023 slavnostně otevřelo.

Foto: Ingimage


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...