Nová výstava mapuje překlady Milana Kundery

Brno, 4. dubna 2019 – Brněnský rodák Milan Kundera patří k nejpřekládanějším spisovatelům na světě; jeho dílo dnes čítá více než tři tisícovky vydání v různých světových jazycích. Právě překladům jeho knih je věnována výstava „Milan Kundera (neztracen) v překladech“, která začíná v Moravské zemské knihovně 1. dubna 2019, v den autorových 90. narozenin. Kromě toho chystá MZK i další akce ke Kunderově jubileu.

vystava kundera mzm

Zatím poslední překlad Kunderova díla pochází z listopadu minulého roku, kdy román Slavnost bezvýznamnosti vyšel v malajalámštině, jednom z mnoha indických jazyků, jímž mluví přibližně třicet osm milionů lidí. Sám autor velmi dbá na kvalitu svých překladů, k čemuž jej dovedla zkušenost s prvním francouzským vydáním románu Žert, které se následně dočkalo rozsáhlé revize a autorizovaného překladu. O jak rozsáhlé zásahy přitom šlo, bude moci zjistit návštěvník výstavy. Kunderovy poslední romány a eseje vznikaly již ve francouzštině. Překlady z některých z nich však autor připravil a vydal prostřednictvím nakladatelství Atlantis či v časopise Host. Pro potřeby výstavy pak sám přeložil několik ukázek z česky dosud nepublikovaných románů.

-inzerce-

Pokud potřebujete dobrý překlad, obraťte se na spolehlivou překladatelskou agenturu.
V překladatelské agentuře K&J Translations si uvědomujeme, jak důležitá je kvalita, rychlost a spolehlivost překladatelských služeb. Přání našich zákazníků jsou naší prioritou.
Neváhejte a napište nám na Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript . Rádi vám připravíme bezplatnou cenovou nabídku!

Výstava představí i grafické řešení vydávání Kunderových knih, nabídne také bezprostřední ohlasy z recenzí z různých světových médií a formou slovníku pak autorovu specifickou románovou estetiku. Návštěvníci si budou moci prohlédnout i první vydání Kunderových knih, česká vydání z brněnského nakladatelství Atlantis si navíc budou moci prolistovat či se do nich začíst. Autorem obsahové části výstavy je Tomáš Kubíček, ředitel Moravské zemské knihovny. Grafické a prostorové řešení navrhl architekt Martin Hrdina.

Milanu Kunderovi budě věnován i pravidelný cyklus Oči Brna, kterým MZK již pět let představuje významné brněnské osobnosti. Tentokrát nabídne některé unikátní fotografie Kundery s dalšími literáty (např. s V. Nezvalem, E. Ionescem, P. Rothem) a představí se zde Kunderova publicistika a esejistická práce. Jde přitom o část díla, která velmi často vyvolávala výrazný ohlas či polemiku. Příkladem může být slavný Kunderův esej Únos Západu (někdy také Tragédie střední Evropy).

Výstava potrvá do 17.5 a její součástí je i bohatý doprovodný program:

11. 4., 18.00

  • Miloš Štědroň: Milan a Ludvík Kunderové o Janáčkovi
  • Přednáška

23. 4., 18.00

  • Petr Dytrt: Francouz, nebo francouzsky píšící Čech?
  • Přednáška o Milanu Kunderovi v kontextu francouzské literatury

14. 5., 18.00

  • Románový svět Milana Kundery
  • Beseda Miroslava Balaštíka, Tomáše Kubíčka a hostů

17. 5., 18.00

  • Román Žert jako estetický manifest + Promítání filmu Žert (1968)
  • Dialog Petra A. Bílka a Tomáše Kubíčka

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF

Kulturní akce v Brně

<<  Březen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Nejbližší akce

Žádné události