Prvorepubliková architektura Brna ožije ve vile Stiassni

03 Josef Polasek-Vilem Kuba Najemni domy pro chude mesta Brna 1937-38Brno, 10. října 2018 - Nejnovější výstava v brněnské vile Stiassni se hlásí k počátkům Československa. Na šestnácti panelech ukáže bohatství meziválečné architektury podle tematických okruhů, k vidění budou také modely staveb a dobové publikace. Výstavu pak doplní bohatý doprovodný program.

Ustavení samostatného Československa bylo pro Brno velkou událostí. Z provinčního města monarchie se stalo zemským správním centrem nové republiky a to s sebou obnášelo ustavení nových politických, hospodářských, školských či justičních institucí. V dubnu 1919 vzniklo tzv. Velké Brno připojením do té doby samostatných měst Králova Pole a Husovic a dalších 21 menších okolních obcí. Vzniklá situace představovala výzvu pro architekty a urbanisty. Není tedy divu, že v roce 1919 bylo vedle etablované německé techniky založeno i nové české vysoké učení technické, kde architekturu vyučovali osobnosti jako Emil Králík, Jaroslav Syřiště či Jiří Kroha.

Významní architekti působili rovněž na stavebním úřadě, kam Jindřich Kumpošt povolal Bohuslava Fuchse, budoucího tahouna brněnské avantgardy. Z vídeňských studií u Friedricha Ohmanna se do Brna navrátil Ernst Wiesner, který z Vídně přinesl styl individualistické moderny, jenž tu ve dvacátých letech udivovala expresionistickými tvary. Tyto a další osobnosti se zhostily úkolu zastavět volné parcely mezi původním Brnem a přilehlými obcemi, budovat nové veřejné stavby a zajistit odpovídající infrastrukturu. A Brno se díky jejich snaze postupně měnilo v nejmoderněji působící město Československa. Moderní stavby však vznikaly i jinde na jižní Moravě. Nejzajímavější představí nová výstava ve vile Stiassni.

Brno a Jihomoravský kraj se tak přidávají k ostatním krajům České republiky, kde se podobné výstavy konají v průběhu letošního jubilejního roku. Jednotlivé panely představují slavné vily, bytové domy, školy, zdravotnická zařízení, sportovní a lázeňské stavby, obchodní domy, banky, úřady, kostely i krematoria, průmyslové objekty, kavárny a hotely a pochopitelně také brněnské výstaviště. Nechybí ani struktivní model vily Stiassni, na kterém mohou návštěvníci vidět nejen vnější podobu, ale také vnitřní strukturu stavby. K vidění jsou rovněž dobové knihy a časopisy. Výstava je otevřena od 26. 10. do 16. 12. 2018 vždy od pátku do neděle.


Související články:

Kulturní akce v Brně

<<  Říjen 2021  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      2  3
  4  5  6  7  910
11121314151617
181921222324
252627293031
Nejbližší akce
28.10. Permon Cup 2021..
13.11. Koláčkový košt spojený se zpíváním..
25.11. Agadir: Na strunách naděje, Afam A..