Výstava Echoes představí 100 let finského designu a architektury

Brno, 31. srpna 2017 - Galerie Celnice v areálu Vily Löw-Beer v Brně bude od 1. září do 1. října hostit výstavu Echoes – 100 let finského designu a architektury připravenou Velvyslanectvím Finska v ČR jako součást oslav sta let nezávislosti Finské republiky.

finska vlajka

Plakátová výstava prezentuje jak proslulá díla, tak práce českému publiku méně známé. Finský design si ve světě získal oblibu pro svou jednoduchou, nadčasovou elegancí spojenou s funkčností a použitím kvalitních materiálů. Odlehlá poloha, drsné klimatické podmínky odrazily.

Na výstavě najdete osm hlavních témat, jejichž východiskem je finská příroda a společnost, např. krajina, ticho, světlo a tma, rovnost. Muzeum Brněnska pak přidalo téma „Finsko před vyhlášením nezávislosti v roce 1917: dějiny a umění“. K vidění budou také některé ikonické předměty finského designu a zajímavé publikace.

„Muzeum Brněnska výstavu doplnilo o panely, na nichž přibližuje historické okolnosti předcházející osamostatnění Finska a éru takzvaného zlatého věku finského umění na přelomu 19. a 20. století. Návštěvníkům chceme také ukázat reálné předměty reprezentující ty nejproslulejší ikony finského designu 20. a 21. století – od nůžek až po mobilní telefon,“ přibližuje rozšířenou část výstavy kurátorka Veronika Lukešová.

Přijďte se do galerie Celnice obdivovat finskému umu a zručnosti, a nalaďte se tak na vlnu oslav sta let samostatnosti státu, které příští rok čekají i nás. Galerie Celnice je bezbariérová, volně přístupná od úterý do neděle v čase 10 až 18 hodin.


Související články: