Tmavomodrý festival začíná výstavou ve Vaňkovce

tmavomodry festival brno 2016 Brno, 21. dubna 2016 - Do světa vnímavosti a fantazie, do světa zvuků, vůní a fyzických prožitků zvou v Brně ti, kteří se nemohou spolehnout na svůj zrak. 27. ročník mezinárodního hudebního festivalu dětí a mládeže se zrakovým postižením Tmavomodrý festival se uskuteční od 12. do 15. května 2016. Již ve čtvrtek 21. dubna ale zahajuje pořadatel festivalu - Turistické informační centrum města Brna - doprovodný program akce výstavou fotografií v Galerii Vaňkovka.

Portrétní fotografie zachycující nevidomé a slabozraké a jejich kompenzační pomůcky. To je námětem výstavy, která byla ve čtvrtek v Galerii Vaňkovka. Kompenzační pomůcky nevidomým pomáhají odejmout část tmy a nejistoty v každodenním životě. Patří mezi ně různé druhy čteček a lup, elektronické indikátory hladiny nebo tabulky pro psaní v Braillově písma. Autorem fotografií je Janis Voudouragkakis tvořící pod jménem TakaTuka photo. „Modelem“ mu je na jedné z fotografií například i hráč futsalu pro nevidomé z týmu Avoy MU Brno.

V rámci samotného festivalu, který organizuje Turistické informační centrum města Brna společně s TyfloCentrem Brno, přijede do Brna téměř dvě stě účastníků z České republiky, Slovenska, Polska a dalších zemí. „Na pódiu Sálu Břetislava Bakaly budeme obdivovat schopnosti zrakově handicapovaných. Jejich vnímavost a cítění hudby, které jsou mnohem citlivější a hlubší než vnímavost člověka, který se na svět dívá očima. Program bude opravdu zajímavý,“ zve na festival ředitelka Turistického informačního centra města Brna Jana Janulíková.

Doprovodný program je určený pro samotné účinkující, ale i pro veřejnost. Kromě výstavy v Galerii Vaňkovka se 4. května v parku na Moravském náměstí uskuteční také Tmavomodrý piknik, během něhož si všichni budou moci na chvíli zažít, jaké to je být bez zraku. Turistické informační centrum města Brna oživí centrum města také novou šifrovací hrou, kterou realizuje ve spolupráci se společností Cryptomania s.r.o. Cílem hry je upozornit veřejnost na problematiku integrace a stírání bariér mezi zdravými a handicapovanými občany. Při řešení šifer, založených převážně na práci s Braillovým písmem, hmatem a sluchem, bude mít nespornou výhodu ten tým, v němž bude hrát alespoň jeden zrakově handicapovaný.

Zdroj: TICmB


Související články: