JazzFestBrno je v plném proudu! Hvězdný závěr zajistí Corea a McFerrin

Brno, 14. dubna 2015 - Nestárnoucí legendy Bobby McFerrin a Chick Corea, jeden z nejlepších pianistů současnosti Fred Hersch při své české premiéře či progresivní mladík Ben Williams. Ti a mnozí další přijedou do moravské metropole předvést své umění na festival JazzFestBrno, který začal v polovině března.

jazzfestbrno 2015 corea mcferrin

JazzFestBrno letos míří celkem na osm míst a v dubnové části se fanoušci mohou během osmi festivalových večerů těšit na čtrnáct koncertů. Letošní ročník jedné z největších jazzových přehlídek ve střední Evropě vyvrcholí 17. června společným vystoupením dvou legendárních hudebníků, vokálního kouzelníka Bobbyho McFerrina a dvaadvaceti Grammy ověnčeného pianisty Chicka Corey.

Přestože do této očekávané české premiéry zbývají ještě více jak dva měsíce, většina z kapacity haly Vodova už je vyprodána. Stále však lze zakoupit exkluzivní vstupenky přímo na pódium či na nejlepší místa v sále zahrnující i vstup do VIP zóny. Předprodej vstupenek probíhá na webu www.jazzfestbrno.cz a v běžných předprodejích.

Ostřílení vlci – sázka na jistotu...
Světovou zkušenost v dubnovém programu představuje pianista Fred Hersch. „Použijeme-li karetní terminologii, kdy Corea a McFerrin reprezentují trumfová esa, můžeme Freda Hersche označit za krále letošního ročníku,“ přirovnává umělecký ředitel festivalu Vilém Spilka. Devětapadesátiletý pianista Fred Hersch si za své nejnovější album Floating vysloužil hned dvě nominace na letošní Grammy. Obě kategorie však nakonec ovládl Chick Corea.

„Fredu Herschovi jsem po tolika nominacích konečně alespoň jednu cenu Grammy přál. Američtí kritici však dali v obou případech přednost stejně skvělému, ale zkušenějšímu a mediálně známějšímu Coreovi,“ říká Spilka. Hersch proslul mimo jiné celovečerním programem nazvaným My Coma Dreams, vycházejícím z jeho pocitů během dvouměsíčního komatu. Mezinárodní respekt si získal také sólovými recitály, kdy může nechat plně rozvinout svoji bezbřehou invenci. Právě takový program představí i v Brně. Čeští fanoušci mohou posoudit Herschovo sólové umění 15. dubna v Besedním domě.

...o slovo se však hlásí i mladá krev!
Brněnský jazzový festival představuje i světové hvězdy nastupující generace. Tuto kategorii v dubnu zastupuje basista Ben Williams. Návštěvníci jeho koncertu se 10. dubna v Sono Centru mohou těšit na živelnou hudbu překračující hranice žánrů, kterou oceňují jak jazzoví fanoušci, tak lidé, kteří na jazzové koncerty chodí spíše svátečně.

JazzFestBrno nabídne také pestrou přehlídku toho nejlepšího z domácí a slovenské scény. Svoji nejnovější tvorbu představí dva kontrabasisté nominovaní na letošní cenu Anděl Jaromír Honzák a Tomáš Liška. První jmenovaný zahraje skladby z alba Uncertainty, jeho mladší kolega Tomáš Liška zase ukáže, jak blízko může mít jazz k vážné hudbě. V Brně totiž představí svůj česko-německý projekt Pénte, s nímž nedávno nahrál šestidílnou suitu Bercheros Odyssey. Festivaloví návštěvníci se mohou těšit i na energetickou scatwoman Miriam Bayle s jejím novým projektem Fenomén scat, na sametový hlas zpěvačky Venduly Šmoldasové, známé pod uměleckým jménem Zeurítia, předního českého saxofonistu Petra Kalfuse a mnohé další.

Bez partnerů by to nešlo
Na vysoké úrovni festivalu mají zásluhu nejen pořadatelé, ale i věrní fanoušci a partneři. Letos se generálním partnerem JazzFestu Brno stala brněnská investiční skupina DRFG, jejímž zakladatelem a majoritním akcionářem je David Rusňák. Ta má kapitálové podíly ve firmách zabývajících se energetikou, nemovitostmi, investičními a finančními službami, vzděláváním a výzkumem, vývojem software a výrobou. Cílem investiční skupiny DRFG je zhodnocovat kapitál prostřednictvím investování do majetkových podílů v perspektivních společnostech a projektech.

Skupina referuje obory, kterým její představitelé sami dobře rozumějí a lokality, které jsou jim kulturně i geograficky blízké. Zaměřuje se tak na investice do energetiky, nemovitostí, finančních služeb, technologií, vzdělávání a výzkumu, výroby, služeb, zdravotnictví a start-upů.

Radek Babička, foto: archív

Vyšlo v Brno Business & Style

Související články: