Do Brna míří The Duke Ellington Orchestra!

Brno, 22. dubna 2014 - Orchestr, který v roce 1923 Duke Ellington založil a vtiskl mu jedinečnou tvář, zamíří na konci dubna do České republiky. V Brně bude koncert 27. dubna teprve druhým vystoupením od otevření nově vybudovaného a unikátního Sono Centrum Music Clubu.

duke elington orchestra brno sono centrum

Ač by se dalo říct, že jde o jazzový orchestr, Duke Ellington tvořil prostě jen „americkou hudbu“, která byla nadžánrová. Orchestru vtiskl jedinečný zvuk a dal příležitost mnoha skvělým hudebníkům, kteří často dali přednost před sólovou kariérou právě tomuto uskupení. Některých členů souboru si dokonce tak vážil, že jim napsal skladby na míru, a někteří zas naopak napsali skladby přímo pro orchestr.

Nebýt Duka Ellingtona, dost možná by dnešní jazz, pop a vlastně ani rock nebyly to, co jsou. Orchestr působí na scéně již přes devadesát let a pod vedením svého prvního kapelníka posunul jazz ve 20.–40. letech o několik úrovní výš – z putyk a klubů rozličné pověsti do koncertních síní po celém světě.

Během své hudební kariéry získal Duke Ellington 12 cen Grammy, složil přes dva tisíce skladeb a v čele svého orchestru odehrál na dvacet tisíc koncertů po celém světě. Orchestr vedl od roku 1923 až do své smrti v roce 1974, pak jej převzal jeho syn Mercer a po jeho skonu umělecké dědictví i nadále střeží další členové rodiny. Orchestr pod vedením pianisty Thomase Jamese dnes s vysokou profesionalitou, tvořivým respektem a svěžím espritem udržuje a rozvíjí kapelníkův odkaz.

Vstupenky na koncert The Duke Ellington Orchestra jsou k dispozici exkluzivně v předprodejní síti Ticketpro. Jejich cena začíná na 890 Kč. Více na brnokoncert.cz.

(red)


Související články: