Brněnský Jazzfest ozdobí svým vystoupením bubeník Chris Dave

Brno, 17. března 2014 – Ikonický, geniální, neznající hranic. Přívlastky, kterými hudební kritici i fanoušci nešetří v případě bubeníka Chrise „Daddyho" Davea. O pravdivosti těchto tvrzení se 13. dubna může osobně přesvědčit i publikum brněnského Jazzfestu v Divadle Husa na provázku.

chris dave

Chris Dave je považován za jednoho z nejoriginálnějších bubeníků současnosti. Jeho hudební biografii zdobí spolupráce s jazzovými velikány typu Roberta Glaspera či Sonnyho Rolinse, ale také s mainstreamovou divou Adele nebo Beyoncé. V Brně vystoupí se svojí kapelou Drumhedz. Jejich společná hudební cesta se vyznačuje umným manévrováním mezi žánry, jeho stylový záběr sahá od moderního jazzu, přes rock až po R&B či hip-hop. Populární jazzman Robert Glasper o lídrovi prohlásil: „Chris Dave opravdu důvěrně zná jak svět jazzu, tak hip-hopu. Často narazíte na muzikanty, o kterých se tvrdí, že umí oba styly hrát, ale ve skutečnosti nedokážou vystihnout ani esenci těchto stylů, natožpak je organicky mísit. Chris se naopak na jejich pomezí pohybuje s naprostou přirozeností." Drumhedz se ovšem ve svém záběru neomezují jen na jazz a hip-hop. Hrají coververze inspirované motivy ze skladeb Jimiho Hendrixe, D'Angela, Radiohead, Wayna Shortera a mnoha dalších, zařazují rovněž autorské kompozice nebo volněji improvizované plochy. A protože se na koncertech tu a tam zjeví zvláštní hosté, jako třeba Beyoncé, Mos Def, Bilal a další, obestírá formaci Chris Dave and the Drumhedz kultovní aureola.

Na začátku nového tisíciletí se Chris Dave etabloval jako jeden z nejinovativnějších bubeníků na světě. Jeho volná interpretace rytmu a schopnost reagovat na různé hudební situace mu otevřely cestu k mnoha novým příležitostem a tvůrčím platformám, kde může svůj rytmický koncept dále rozvíjet. Mezi jeho nejvýraznější nedávné úspěchy patří vynikající bubenická práce na albu 21 populární zpěvačky Adele nebo na Maxwellově desce BLACKsummers'night, jež získala Grammy. Jeho kvality mohlo tuzemské publikum prověřit v roce 2012 na Klubové noci Strun podzimu, kde sklidil nadšené reakce.

Festival Jazzfest Brno představí během tří měsíců celou řadu výjimečných zahraničních hostů i špičky domácí scény. 14. dubna vystoupí v brněnské premiéře virtuosní libanonský trumpetista Ibrahim Maalouf a o deset dní později zahraje kultovní varhanní trio Larry Goldings, Peter Bernstein, Bill Stewart. Vedle nich dostanou prostor i polský vibrafonista Bernard Maseli, izraelský kytarista Assaf Kehati nebo mezinárodní formace Fly Agaric. Dramaturgie nezapomíná ani na domácí scénu, kterou bude reprezentovat například nové trio Roberta Balzara, kapela saxofonisty Rostislava Fraše s hostujícím italským pianistou světové úrovně Antoniem Faraem či aktuální projekty Romana Pokorného a Víta Křišťana. Festival uzavře čerstvý držitel Grammy za nejlepší vokální jazzové album Gregory Porter, který vystoupí v Bobycentru 25. května.

Informace ke koncertu Chrise Davea a zbývajícímu programu festivalu jsou k dispozici na oficiálních stránkách Jazzfestu. Vstupenky na koncerty v cenách od 120 do 690 Kč jsou k dispozici v prodejní síti Ticketportal.

foto: archiv Jazzfest Brno


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...