V Brně se uskuteční projekce šokujícího dokumentu Nukleární divoch

Brno, 3. října 2013 - V pátek 4. října v 19:00 se uskuteční projekce šokujícího dokumentu Nukleární divoch (Nuclear Savage) za účasti autora Adama Jonase Horowitze. Snímek bude promítán v brněnském Sále Břetislava Bakaly v rámci 5. ročníku festivalu dokumentárních filmů o domorodých lidech Native and Indigenous Film Fest (NAIFF) ve spolupráci s TIC Brno. Po skončení filmu následuje debata s autorem.

atomovy hrib

Nukleární divoch je šokující dokument o cynismu, aroganci a rasismu americké vlády. Jedná se o politické odhalení a intimní etnografický portrét ostrovanů z Tichomoří, kteří se stali obětí cíleného radioaktivního ozařování. V 50. letech 20. století provedly Spojené státy 67 pokusů s atomovou a vodíkovou pumou na Marshallových ostrovech. Obyvatelé ostrova Rongelap dostali při jednom z testů téměř smrtelnou dávku radiace a byli přesídleni na vysoce zamořený ostrov, kde po dalších 30 let sloužili jako pokusní králíci v lidské podobě. Film je založen na nedávno odtajněných vládních dokumentech, nepublikovaných archivních záběrech a svědectví přeživších obětí.

Adam Jonas Horowitz působí od roku 1986 jako producent, režisér, spisovatel, kameraman a střihač dokumentárních filmů. Na Marshallovy ostrovy se dostal poprvé v roce 1990 jako člen posádky legendární lodě organizace Greenpeace Rainbow Warrior. Jeho nejnovějším film Nukleární divoch měl světovou premiéru v listopadu 2011 na Amsterdam International Documentary Film Festival (IDFA) a získal mnohá ocenění na mezinárodních festivalech včetně Ceny poroty a Ceny diváků v Paříži, Chicagu, Rio de Janeiru, Berlíně a Mexico City. Kromě filmů se autor věnuje i konceptuálnímu umění a sochařství. Jeho monumentální umělecké instalaci s názvem StoneFridge (Santa Fe, Nové Mexiko) se dostalo mezinárodního uznání.

Během večera bude probíhat prezentace iniciativy Food not Bombs Brno, která připraví i veganské občerstvení. Vstupné je dobrovolné.


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události