V Brně se uskuteční projekce šokujícího dokumentu Nukleární divoch

Brno, 3. října 2013 - V pátek 4. října v 19:00 se uskuteční projekce šokujícího dokumentu Nukleární divoch (Nuclear Savage) za účasti autora Adama Jonase Horowitze. Snímek bude promítán v brněnském Sále Břetislava Bakaly v rámci 5. ročníku festivalu dokumentárních filmů o domorodých lidech Native and Indigenous Film Fest (NAIFF) ve spolupráci s TIC Brno. Po skončení filmu následuje debata s autorem.

atomovy hrib

Nukleární divoch je šokující dokument o cynismu, aroganci a rasismu americké vlády. Jedná se o politické odhalení a intimní etnografický portrét ostrovanů z Tichomoří, kteří se stali obětí cíleného radioaktivního ozařování. V 50. letech 20. století provedly Spojené státy 67 pokusů s atomovou a vodíkovou pumou na Marshallových ostrovech. Obyvatelé ostrova Rongelap dostali při jednom z testů téměř smrtelnou dávku radiace a byli přesídleni na vysoce zamořený ostrov, kde po dalších 30 let sloužili jako pokusní králíci v lidské podobě. Film je založen na nedávno odtajněných vládních dokumentech, nepublikovaných archivních záběrech a svědectví přeživších obětí.

Adam Jonas Horowitz působí od roku 1986 jako producent, režisér, spisovatel, kameraman a střihač dokumentárních filmů. Na Marshallovy ostrovy se dostal poprvé v roce 1990 jako člen posádky legendární lodě organizace Greenpeace Rainbow Warrior. Jeho nejnovějším film Nukleární divoch měl světovou premiéru v listopadu 2011 na Amsterdam International Documentary Film Festival (IDFA) a získal mnohá ocenění na mezinárodních festivalech včetně Ceny poroty a Ceny diváků v Paříži, Chicagu, Rio de Janeiru, Berlíně a Mexico City. Kromě filmů se autor věnuje i konceptuálnímu umění a sochařství. Jeho monumentální umělecké instalaci s názvem StoneFridge (Santa Fe, Nové Mexiko) se dostalo mezinárodního uznání.

Během večera bude probíhat prezentace iniciativy Food not Bombs Brno, která připraví i veganské občerstvení. Vstupné je dobrovolné.


Související články:

Kulturní akce v Brně

<<  Červen 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1  3  4  5
  6  7101112
1314151719
2021222324
27282930   
Nejbližší akce
25.06. K Nechorám do sklepa 2022..