V Brně začal Týden knihoven

Brno, 30. září 2013 – V pondělí 30. září začal v institucích po celé republice Týden knihoven. Akce s cílem propagovat četbu potrvá do 6. října a brněnské knihovny připravily při té příležitosti speciální programy. O podrobnostech informovala za Knihovnu Jiřího Mahena tisková mluvčí Jana Kuncová.

cteni

Například v Knihovně Jiřího Mahena se mohou po celý týden zdarma zaregistrovat děti do 15 let. Od 1. října bude v Ústřední knihovně k vidění výstava Fenomén kniha, na které se představí studentské práce ze stejnojmenné soutěže pořádané Pedagogickou fakultou MU. Ve dnech 2. a 3. října čeká všechny prvňáčky slavnostní pasování na rytíře knih a čtenáře knihovny v rámci projektu Poprvé do školy – Poprvé do knihovny. Milovníci historické detektivky si přijdou na své 3. října při setkání se spisovatelem Vlastimilem Vondruškou nad jeho knihou Král básník Václav II, kterou zakončuje ságu Přemyslovská epopej.

V Týdnu knihoven rozšiřuje KJM své služby projektem Lekotéka – hračky a pomůcky pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami. „Nechali jsme se inspirovat v zahraničí běžnou službou, kterou je půjčování didaktických hraček dětem s různými druhy postižení a připravili jsme soubor těchto hraček a pomůcek k zapůjčení do škol i rodin," uvedla projektová manažerka knihovny Eva Vojtíšková. Do projektu se zatím zapojují tři pobočky – v Králově Poli, Židenicích a Líšni. Půjčování hraček a pomůcek pro veřejnost zahájí pobočka v Králově Poli (Palackého 164). V Líšni a Židenicích budou hračky a pomůcky využívány v rámci spolupráce se školami. „Jedná se o pilotní provoz, dle zájmu ze strany veřejnosti i škol budeme tuto službu dále rozvíjet," doplnila Vojtíšková.

Pro milovníky geocachingu připravila knihovna na devíti pobočkách tzv. mystery keše. „Věříme, že tak do knihovny přilákáme i tu část veřejnosti, která by tam třeba nikdy nezavítala a představíme jim touto netradiční formou svoje služby," sdělila mluvčí Jana Kuncová.

V Týdnu knihoven bude opět ve čtenářské tramvaji jezdit knižní revizor a obdaruje drobným dárkem všechny, kteří si budou číst. „Ti, kteří následně vyplní soutěžní lístek, pak budou zařazeni do slosování o pěkné knižní ceny," doplnila Kuncová.

Týden knihoven vyhlašuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků v ČR (SKIP). Každoročně se do tohoto projektu zapojuje i Knihovna Jiřího Mahena v Brně a stejně jako v minulých letech připravila řadu zajímavých aktivit.

(red)


Související články:

Kulturní akce v Brně

<<  Červen 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1  3  4  5
  6  7101112
1314151719
2021222324
27282930   
Nejbližší akce

Žádné události