V Brně začal Týden knihoven

Brno, 30. září 2013 – V pondělí 30. září začal v institucích po celé republice Týden knihoven. Akce s cílem propagovat četbu potrvá do 6. října a brněnské knihovny připravily při té příležitosti speciální programy. O podrobnostech informovala za Knihovnu Jiřího Mahena tisková mluvčí Jana Kuncová.

cteni

Například v Knihovně Jiřího Mahena se mohou po celý týden zdarma zaregistrovat děti do 15 let. Od 1. října bude v Ústřední knihovně k vidění výstava Fenomén kniha, na které se představí studentské práce ze stejnojmenné soutěže pořádané Pedagogickou fakultou MU. Ve dnech 2. a 3. října čeká všechny prvňáčky slavnostní pasování na rytíře knih a čtenáře knihovny v rámci projektu Poprvé do školy – Poprvé do knihovny. Milovníci historické detektivky si přijdou na své 3. října při setkání se spisovatelem Vlastimilem Vondruškou nad jeho knihou Král básník Václav II, kterou zakončuje ságu Přemyslovská epopej.

V Týdnu knihoven rozšiřuje KJM své služby projektem Lekotéka – hračky a pomůcky pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami. „Nechali jsme se inspirovat v zahraničí běžnou službou, kterou je půjčování didaktických hraček dětem s různými druhy postižení a připravili jsme soubor těchto hraček a pomůcek k zapůjčení do škol i rodin," uvedla projektová manažerka knihovny Eva Vojtíšková. Do projektu se zatím zapojují tři pobočky – v Králově Poli, Židenicích a Líšni. Půjčování hraček a pomůcek pro veřejnost zahájí pobočka v Králově Poli (Palackého 164). V Líšni a Židenicích budou hračky a pomůcky využívány v rámci spolupráce se školami. „Jedná se o pilotní provoz, dle zájmu ze strany veřejnosti i škol budeme tuto službu dále rozvíjet," doplnila Vojtíšková.

Pro milovníky geocachingu připravila knihovna na devíti pobočkách tzv. mystery keše. „Věříme, že tak do knihovny přilákáme i tu část veřejnosti, která by tam třeba nikdy nezavítala a představíme jim touto netradiční formou svoje služby," sdělila mluvčí Jana Kuncová.

V Týdnu knihoven bude opět ve čtenářské tramvaji jezdit knižní revizor a obdaruje drobným dárkem všechny, kteří si budou číst. „Ti, kteří následně vyplní soutěžní lístek, pak budou zařazeni do slosování o pěkné knižní ceny," doplnila Kuncová.

Týden knihoven vyhlašuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků v ČR (SKIP). Každoročně se do tohoto projektu zapojuje i Knihovna Jiřího Mahena v Brně a stejně jako v minulých letech připravila řadu zajímavých aktivit.

(red)


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události