Filharmonie Brno připravila abonentní cyklus Jazz & World

V Brně 9. září 2013 – Novou unikátní abonentní řadu Jazz & World nabízí Filharmonie Brno pro sezónu 2013/14. Šest koncertů převážně zahraničních interpretů připravila společně s mezinárodním festivalem JazzFestBrno.

tigran hamasyan

Jsem přesvědčena, že publikum žánrů jazzu a world music se nachází velmi blízko publiku klasiky a v mnoha případech je s ním totožné. Zkoušíme zavést koncertní praxi, která skvěle a dlouhodobě funguje například ve Vídni a nevidím důvod, proč by nemohla fungovat v Brně," uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Během šesti koncertů, které jsou do abonmá zařazeny, předvedou své umění například klavírní superhvězdy mladší generace Tigran Hamasyan z Arménie a Yaron Herman z Izraele. „Zajít si na prvotřídní jazz a etnickou hudbu do elegantního koncertního sálu, kde si jindy vychutnávám klasiku, naladit se sklenkou vína a prožít příjemný hudební večer, patří k životnímu stylu našeho publika. Věřím, že tato řada může být pro mnohé nové posluchače bránou do světa klasické hudby a symfonického orchestru," přiblížila myšlenku koncertní série Kučerová.

Filharmonie chce přilákat širší publikum

Otevírání brněnské filharmonie širší návštěvnické základně prostřednictvím žánrů jazz a world music je logickým krokem. Mnozí z interpretů sezony 2013/14 navíc s vlivy klasické hudby ve své tvorbě běžně pracují. „Do ranku Jazz&World lze dnes zařadit leccos, ale o to je těžší vyselektovat opravdovou kvalitu," tvrdí dramaturg nové abonentní série Vilém Spilka. „Nový cyklus Filharmonie Brno také iniciuje nové projekty, jak je tomu v případě setkání tří originálních hudebnic Doroty Barové, Lenky Dusilové a Beaty Hlavenkové," upozornil Spilka.

Zbytku programu dominují muži z celého světa. Na své si prostřednictvím fenomenálního tanečníka Ivana Vargase přijdou milovníci temperamentního flamenka, obdivovatele klavírních barev potěší Izraelec Yaron Herman a Arménec Tigran Hamasyan, o svou virtuozitu se podělí palestinský mistr arabské loutny Nizar Rohana a fanoušky hudební konverzace piana a saxofonu nadchne duo Ben Wendel - Dan Tepfer.

Filharmonie Brno série Jazz & World 2013/14

17. 9. Nizar Rohana Trio (Palestina/Francie)
Nizar Rohana – oud, Wassim Halal – perkuse, Matyas Szandai – kontrabas
Mistr hry na arabskou loutnu se svojí nejnovější kapelou

22. 10. Yaron Herman (Izrael)
Yaron Herman - klavír
Nadaný hudební malíř kouzlí nejen s barvou tónu klavíru, ale i náladou svých posluchačů

11. 11. Ivan Vargas - Yo Mismo (Španělsko)
Ivan Vargas – tanec, Pepe Maya – kytara, Antonio Carmona – zpěv
Vášeň, virtuozita, rytmus a emoce ve flamenkovém balení ze španělského jihu

13. 1. Dan Tepfer/Ben Wendel (USA)
Dan Tepfer – klavír, Ben Wendel – saxofon
Rafinovaný mix klasické a jazzové hudby v podání newyorských virtuosů

25. 2. Tigran Hamasyan (Arménie)
Tigran Hamasyan – klavír, elektronika
Hvězdný arménský pianista čerpá z jazzu, hip hopu i arménského folklóru a vytváří poutavý koktejl z přísad z celého světa

19. 3. Dorota Barová, Lenka Dusilová, Beata Hlavenková (ČR)
Dorota Barová – violoncello, zpěv, Lenka Dusilová - zpěv, Beata Hlavenková – klávesové nástroje, zpěv
Tři inspirativní hudební osobnosti se scházejí k exkluzívnímu nadžánrovému projektu iniciovanému sérií Jazz & World, česká premiéra

Zájemci mají možnost pořídit si celosezónní abonmá za výhodnou cenu, v předprodeji jsou rovněž k dispozici vstupenky na jednotlivé koncerty.

foto: Tigran Hamasyan, tigranhamasyan.com  


Související články:

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2023  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Nejbližší akce

Žádné události