Série multikulturních hudebních workshopů v Brně vrcholí za účasti zahraničních hvězd

Brno, 12. srpna 2013 – Pásmo hudebních workshopů projektu Setkávání kultur na platformě hudby vyvrcholí během srpna a října třemi semináři věnovanými flamenku, latinskoamerické a ruské hudbě. Zájemci tak mají poslední možnost se setkat se špičkovými lektory. Účast na workshopech je bezplatná, a to na základě registrace na www.musicworkshops.cz.

carmen

Závěrečné akce vzdělávací série jsou rozloženy do období mezi srpnem a říjnem 2013 a nabízí frekventantům tři intenzivní jedno či vícedenní hudební a hudebně teoretické dílny s účastí vynikajících umělců z Evropy i zámoří.

Workshopy začali již 12. listopadu loňského roku v Muzeu romské kultury a ve Sklepní scéně Divadla Husa na provázku, kde se populární romští hudebníci Josef Fečo a Klaudius Kováč zabývali improvizací v romské hudbě. Další pokračování v dubnu letošního roku nabídlo náhled do tajemství problematiky indických hudebních vlivů, střetávání židovských a křesťanských elementů v hudbě i fenoménu rasových a sociálních aspektů interpretace afroamerických hudebních stylů. S podobným úspěchem se setkala i dílna zabývající se balkánskou hudbou.

Dosavadní workshopy sjednocuje vysoká úroveň lektorského sboru. Téma vlivu indické kultury na současnou hudbu přiblížil v New Yorku žijící a v Pákistánu narozený kytarista Rez Abbasi spolu za asistence fenomenálního saxofonisty s indickými kořeny Rudreshe Mahanthappy. Téma střetávání židovských a křesťanských prvků v hudbě rozebrali bývalý dvorní klavírista oblíbeného Avishaie Cohena Shai Maestro a bubeník Ziv Ravitz. Svůj náhled na rasové a sociální aspekty interpretace jazzu, soulu, hip hopu a dalších typicky afroamerických hudebních stylů nabídla mezinárodní sestava v čele s fantastickým britským saxofonistou Willem Vinsonem, norským kytaristou Lage Lundem, německým bubeníkem Jochenem Rueckertem a afroamerickým basistou Chrisem Smithem. Tématu balkánské hudby se ujali Marcel Comendant, Marek Pastírik a členové kapely Pacora Trio.

Účastníkům dílen se i ve zbytku série nabízí unikátní možnost setkání s autentickými interprety, rozvinout teoretické i praktické vědomosti a dovednosti, i příležitost zahrát si na společných jamsessions. Zbývající workshopy proběhnou v nebližších měsících. Flamenkový workshop ozdobí 16. - 17. srpna v Boskovicích legendární tanečnice Carmen Cortés a kytarový virtuos Gerardo Núñez, o latinskoamerické hudbě se účastníci dozvědí 9. října v brněnském divadle Husa na provázku z povolaných úst Eduarda Penze, Rodriga Rodrigueze, Cezara Correi a Julia Barreta a ruské hudební vlivy proberou 21. října na hudební fakultě Janáčkovy akademie v Brně hudebníci a skladatelé par excellence Boris Kozlov a Alexander Sipjagin.

Sérii workshopů na podporu multikulturalismu a kulturní rozmanitosti v rámci projektu Setkávání kultur na platformě hudby občanské sdružení JazzFestBrno. Projekt je spolufinancován z prostředků Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost a státního rozpočtu ČR.

foto: Carmen Cortés, archiv pořadatelů


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události