Letní shakespearovské slavnosti v Brně zahájí Večer trojkráľový

shakespeare-williamBrno, 16. července 2013 - Letošní divadelní festival věnovaný anglickému dramatikovi Williamu Shakespearovi zahájí v Brně 18. července 2013 představení Večer trojkráľový. Lásku, převleky, hudebnost, přeludovost a mnohem více čeká brněnské diváky, pro které hru v premiéře připravila bratislavská produkce festivalu.

Ta oslovila známé slovenské tváře, které pod taktovkou maďarské režisérky, herečky a ředitelky divadla Vígszinház v Budapešti Enikő Eszényi nazkoušely dynamickou hudební podívanou, která bude jistě vyhledávaným překvapením letošního ročníku.

Předpokládá se, že William Shakespeare napsal hru v letech 1599 – 1601. Neustálé proměny i pomíjivost času jsou typické pro svět postav Večera trojkráľového, jedné z největších shakespearových komedií. Režie se bravurně zhostila maďarská režisérka Enikő Eszényi, která se nebála experimentovat a postavila na pódium hned celou rockovou kapelu. Skvělá muzika, na které je hra postavena, zde dostala tolik prostoru, že vzniklo “nejhudebnější představení” letošního ročníku Letních shakespearovských slavností.

Na divadelních prknech se můžete těšit na excelentní - a to nejen herecké, ale i hudební výkony známých slovenských umělců. Například v roli Olivie se objeví herečka Eva Sakálová, známá jako Marie z televizního seriálu Dokonalý svět nebo Tomáš Maštalír v roli Malvolia.

Vstupenky nejen na Večer trojkráľový, ale i na všechna ostatní představení letošního ročníku Letních shakespearovských slavností jsou stále k dispozici v tradičních prodejních kanálech – Ticketportal a TIC města Brna. Celkem tři představení hry Večer trojkráľový (18.-20.7.) se odehrají vždy od půl deváté na nádvoří hradu Špilberk.

Letní shakespearovské slavnosti jsou nejstarší a největší shakespearovskou divadelní přehlídkou pod širým nebem v Evropě. Vznik festivalu inicioval prezident Václav Havel. Ten začátkem 90. let otevřel Pražský hrad umělcům, aby zde přilákali veřejnost. První shakespearovské představení tu proběhlo už v roce 1990 a od roku 1998 se tu slavnosti pořádají pravidelně. V letech 1999 a 2000 udělil Václav Havel festivalu svoji osobní záštitu. Za dobu své existence se divadelní festival etabloval na událost, kterou si kulturní veřejnost nenechá ujít. Vděčí tomu nejen výběrem zajímavých inscenací, kvalitní dramaturgií a hereckým obsazením, ale také kouzelným historickým prostorům, kde se tento divadelní festival odehrává. V Brně se Letní shakespearovské slavnosti již tradičně konají na nádvoří hradu Špilberk.

Letos se opět můžete těšit na řadu známých tváří, mezi které patří například Jiří Langmajer, Roman Zach, Vojta Dyk, Klára Issová nebo Lukáš Vaculík. Letní shakespearovské slavnosti letos představí dvě premiéry - crazy komedii Sen noci svatojánské, kde se v hlavních rolích představí David Prachař a Vanda Hybnerová, a také Večer trojkráĺový v režii Enikő Eszényi, významné maďarské režisérky a ředitelky divadla Vígszinház v Budapešti. Na Špilberku nebudou chybět ani úspěšné hry z předešlých ročníků - Richard III., Zkrocení zlé ženy, Dvaja páni z Verony a Veselé paničky windsorské v hlavní roli s nestárnoucí Simonou Stašovou a nezapomenutelným Bolkem Polívkou. Letní shakespearovské slavnosti v Brně proběhnou od 18. července do 6. srpna 2013.

(red)


Související články:

Kulturní akce v Brně

<<  Červen 2021  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1  2  3  4  5  6
  7  8  910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
Nejbližší akce

Žádné události

Tiskárna Brno (CCB)