Zemřel významný brněnský básník Zdeněk Rotrekl

Brno, 11. června 2013 - V 92 letech zemřel v neděli 9. června brněnský básník, spisovatel a literární historik Zdeněk Rotrekl. Rozloučení s básníkem se uskuteční v sobotu 15. června v 11 hodin v kostele sv. Tomáše na Moravském náměstí v Brně. Po celý svůj život byl úzce spjat s rodným Brnem, kde jako pronásledovaný samizdatový spisovatel vzdoroval nepřízni mocných.

pohreb

„V paměti našeho města zůstane Zdeněk Rotrekl zachován nejen jako vynikající básník a spisovatel, ale také jako obětavý a statečný občan. Zvláště si cením toho, že před zvůlí totalitní moci se jako hluboce věřící katolík nikdy neuzavřel do vlastního vnitřního světa a veškerým svým konáním stál na straně svobody,“ uvedl primátor města Brna Roman Onderka.

PhDr. Zdeněk Rotrekl se narodil roku 1920 v Brně. Po válce studoval filozofii a historii na Masarykově univerzitě. Angažoval se ve studentském kulturním a politickém dění, byl členem spisovatelských a novinářských organizací. Jeho vystoupení proti cenzorským zásahům mu roku 1948 vyneslo vyloučení ze všech funkcí i ze studií. O rok později byl odsouzen k trestu smrti, rozsudek byl později změněn na doživotí. Až po 13 letech v nejtvrdších komunistických lágrech byl roku 1962 propuštěn z důvodu vážné nemoci.

Po rehabilitaci v roce 1968 byl redaktorem časopisu, spoluzakládal sdružení bývalých politických vězňů K 231. Za normalizace pracoval v disentu. Své práce, např. knihu „Skrytá tvář české literatury nejen krásné“, vydával v zahraničí. Jeho rozsáhlé básnické, prozaické, esejistické a odborné dílo začalo znovu vycházet po roce 1989, mj. i v podobě souboru spisů. Zatím vyšly svazky poezie „Nezděné město“ a „Podezřelá krajina s anděly“ a román „Světlo přichází potmě“, který patří k čtenářsky nejvýše oceněným dílům loňského roku. Za „Nezděné město“ autor obdržel Cenu Jaroslava Seiferta.

Je nositelem Zlaté medaile Masarykovy univerzity, Ceny Jana Zahradníčka, Řádu sv. Cyrila a Metoděje, čestného občanství města Brna, Řádu TGM a dalších cen, včetně novinářských. V roce 2002 mu byla udělena Cena města Brna za celoživotní literární činnost.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF

Kulturní akce v Brně

<<  Březen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Nejbližší akce

Žádné události