Zemřel významný brněnský básník Zdeněk Rotrekl

Brno, 11. června 2013 - V 92 letech zemřel v neděli 9. června brněnský básník, spisovatel a literární historik Zdeněk Rotrekl. Rozloučení s básníkem se uskuteční v sobotu 15. června v 11 hodin v kostele sv. Tomáše na Moravském náměstí v Brně. Po celý svůj život byl úzce spjat s rodným Brnem, kde jako pronásledovaný samizdatový spisovatel vzdoroval nepřízni mocných.

pohreb

„V paměti našeho města zůstane Zdeněk Rotrekl zachován nejen jako vynikající básník a spisovatel, ale také jako obětavý a statečný občan. Zvláště si cením toho, že před zvůlí totalitní moci se jako hluboce věřící katolík nikdy neuzavřel do vlastního vnitřního světa a veškerým svým konáním stál na straně svobody,“ uvedl primátor města Brna Roman Onderka.

PhDr. Zdeněk Rotrekl se narodil roku 1920 v Brně. Po válce studoval filozofii a historii na Masarykově univerzitě. Angažoval se ve studentském kulturním a politickém dění, byl členem spisovatelských a novinářských organizací. Jeho vystoupení proti cenzorským zásahům mu roku 1948 vyneslo vyloučení ze všech funkcí i ze studií. O rok později byl odsouzen k trestu smrti, rozsudek byl později změněn na doživotí. Až po 13 letech v nejtvrdších komunistických lágrech byl roku 1962 propuštěn z důvodu vážné nemoci.

Po rehabilitaci v roce 1968 byl redaktorem časopisu, spoluzakládal sdružení bývalých politických vězňů K 231. Za normalizace pracoval v disentu. Své práce, např. knihu „Skrytá tvář české literatury nejen krásné“, vydával v zahraničí. Jeho rozsáhlé básnické, prozaické, esejistické a odborné dílo začalo znovu vycházet po roce 1989, mj. i v podobě souboru spisů. Zatím vyšly svazky poezie „Nezděné město“ a „Podezřelá krajina s anděly“ a román „Světlo přichází potmě“, který patří k čtenářsky nejvýše oceněným dílům loňského roku. Za „Nezděné město“ autor obdržel Cenu Jaroslava Seiferta.

Je nositelem Zlaté medaile Masarykovy univerzity, Ceny Jana Zahradníčka, Řádu sv. Cyrila a Metoděje, čestného občanství města Brna, Řádu TGM a dalších cen, včetně novinářských. V roce 2002 mu byla udělena Cena města Brna za celoživotní literární činnost.


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události