Vyhrajte lístky na boskovický festival pro židovskou čtvrť

Boskovice, 11. června 2013 – Čtyři dny nabité letní pohodou a bohatým programem čekají Boskovice od 11. do 14. července. Uskuteční se zde další ročník festivalu pro židovskou čtvrť. "V kulisách malebného jihomoravského města se návštěvníci mohou těšit na hudební, divadelní a filmové scény, autorská čtení, výstavy a samozřejmě prohlídky židovské čtvrti, které je celá akce věnována," uvedla za pořadatele Petra Černá. Se zpravodajským portálem iBrno.cz máte možnost dostat se na tento jedinečný festival úplně zadarmo.

boskovice1

Festival bude probíhat hned na několika místech. Připravené akce ozvláštní atmosférou například amfiteátr letního kina, zámecký skleník, boskovický hrad, synagoga a další místa včetně ulic židovské čtvrti. S historií této jedinečné urbanistické památky seznámí komentované prohlídky a naučná stezka židovskou čtvrtí města, která skrývá téměř třicet významných památek. Na prohlídce je k vidění např. nedávno zrekonstruovaná synagoga, mikve, brána z roku 1753 nebo pamětní desky Hermana Ungara či Ignáce Ticha. Šedesát minut plných historie boskovických Židů, vše v přítomnosti mlčenlivých architektonických dokladů o staleté segregaci jednoho národa.

Soutěž:

Kolikátý ročník boskovického festivalu pro židovskou čtvrť se letos koná?
  1. první
  2. čtrnáctý
  3. jednadvacátý

Tři vylosovaní výherci obdrží po dvou vstupenkách na festival Boskovice - festival pro židovskou čtvrť. Správné odpovědi zasílejte do čtvrtka 4. července 2013 na adresu redakce nebo na e-mail Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript . Do předmětu zprávy prosím uveďte "Boskovice". Výherci budou kontaktováni redakcí. Další informace o festivalu najdete, stejně jako správnou odpověď na soutěžní otázku, na stránkách www.boskovice-festival.cz.
 

boskovice festivalBoskovice během festivalu otevřou i další zajímavá místa a zákoutí. Židovský hřbitov bude během festivalu veřejně přístupný, a v synagoze nepřehlédněte unikátní nástěnné malby. ´Synagoga bude zároveň hostit komornější koncerty. Vystoupí zde Petr Linhart a 29 Saiten nebo zpěvačka, textařka a skladatelka Beáta Bocek, jejíž hudba je melodická, propletená emocemi. Až si budete potřebovat odpočinout, nezapomeňte navštívit třeba Literární čajovnu nesoucí jméno slavného boskovického rodáka Hermana Ungara s přilehlou kafírnou.

Podle pořadatelů se festivalu zúčastní například kapely Už jsme doma, Mňága a Žďorp, RabiGabi a.G., Przytula & Kruk (PL), Petra Börnerová Trio (CZ/SK/H), The Kingsize Boogiemen, Roosevelt Houserockers (A), Klezmafour (PL), Čankišou, Kill The Dandies!, Kubo Ursiny & Provisorium (SK), Kerekes Band (HU), Vladimír Václavek, Longital (SK), noAR+IS+, Kontroll, Posledné decembrové dni (SK), Kittchen, Plum (PL), BBP, Permon Balet Superstar, Fru Fru, Květy, divadla Teatro Novogo Fronta, Loutky bez hranic a mnoho dalších.

Program festivalu zpestří divadlo a film

Nedílnou součástí festivalu bude také divadlo a promítání filmů. Divadelní sobota na hradě bude ve znamení ekvilibristiky, neděle pro změnu pohádková. Pro návštěvníky zahraje své představení Ad Undas norské divadlo Zirk Mir. Ad Undas (latinsky Do vln) je norské rčení, které se používá, když jde něco tzv. do háje. A o tom je jejich představení. Je o mořeplavbě a zároveň i o spiritualitě. Ze St. Petersburgu dorazí ruský divadelní soubor Teatr Novogo Fronta. Ti představí alegorickou grotesku o složitosti lidské duše – Causa Fatalis. Mezi další, neméně zajímavá divadla patří Ústaf a Cirkus TeTy. Cirkus TeTy je malý novocirkusový soubor se zaměřením na visutou akrobacii, kterou propojuje s divadelními představeními. A je také jediným souborem u nás, který se věnuje technice cloud swing (prověšené závěsné lano).

V neděli se ve farské zahradě představí například Loutky bez hranic a Toy Machine, kteří si připravili nejen divadlo, ale také navazující výtvarnou dílnu pro děti. Dále pak kočovné divadlo Rózy Blechové zahraje hru Apolena a divadlo Kolárka vystoupí s pohádkou O Koblížkovi.

Filmová přehlídka doprovází festival již od prvního ročníku. Dramaturgie se pravidelně zaměřuje jak na dokumenty, reflektuje zločiny minulého režimu, lidská práva či významné osobnosti naší kultury, studentské filmy různých škol v Čechách i na Slovensku, tak i na hrané filmy.

Permanentka na čtyři dny stojí v předprodeji v sítích Ticketportal a Ticketpro 450 Kč. Na místě dáte za permanentku 590 Kč. Vstupenky na jednotlivé akce budou k dostání na místě od 10 do 290 Kč. Děti do 12 let v doprovodu rodičů mají vstup zdarma. Ubytování návštěvníků bude možné v parku pod zámkem ve vlastních stanech nebo v tělocvičnách.

Festival pro židovskou čtvrť – Boskovice 2013 pořádá sdružení Unijazz ve spolupráci s městem Boskovice a rodinou Mensdorff-Pouilly.

 

(red), foto: archiv pořadatelů


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...