Velikonoční Mikulov přináší oslavu tradic a řemesel

Brno/Mikulov, 28. března 2013 - Velikonoční svátky ve starobylém Mikulově přinášejí bohaté oslavy a město také otevírá novou turistickou sezónu. Návštěvníky čeká velikonoční jarmark, ochutnávky vín, zpřístupnění historických památek, koncerty různých hudebních žánrů a bohatý kulturní program pro celou rodinu.

kraslice-velikonocni-vajicka

Už na zelený čtvrtek se můžete na odpoledním workshopu v EAT ART GALLERY naladit na velikonoční svátky a užít si jarní pohodu při pečení velikonočních beránků a perníčků, další tvůrčí dílny pro veřejnost zde pokračují i v pátek a sobotu.

V sobotu na Náměstí otevírá v 11 hodin velikonoční jarmark, kde se návštěvníci setkají s ukázkami tradičních řemesel i velikonočních rukodělných technik, jako je pletení pomlázek, zdobení kraslic a perníčků. Na venkovním pódiu tradice moravských Velikonoc připomenou Národopisný soubor Pálava, dětský národopisný soubor Palavánek a Palavěnka s představením lidové hudby, písní a tanců. Naváže pěvecký a taneční obor místní ZUŠ a dechová hudba Mikulovanka.

Odpoledne se pak budou střídat na pódiu i mezi posluchači příznivci cimbálky i mladých kapel – zahájí kyjovská kapela Helemese, hrající podle svého vyjádření „šraml-šanson-bigbít, neboli rychlou, energickou, nástrojově barevnou a srdcem zahranou muziku bez přehnaných virtuozních výkonů a složitostí“. Následuje cimbálová muzika Kasanica, která přinesla svou láskou k lidové písni během 30 let své existence již mnoho radosti. V podvečer akci zakončí koncert gaelic - rockové kapely Claymore, inspirované irskou a skotskou hudbou, v níž zazní i pravé skotské dudy. V 17 hodin je v Dietrichsteinské hrobce  možné v poslechnout si slavnostní tóny barokní hudby v interpretaci Libora Janečka a Jitky Čudlé.

Také velikonoční neděle bude patřit velikonočnímu jarmarku a uměleckým vystoupením. Představí se dětský folklorní soubor Jarabáček z Drnholce, vystoupí půvabné mikulovské mažoretky a zazpívají Mužáci z Březí. Od půl dvanácté jsou diváci všech generací zváni na tři velikonoční představení divadelního spolku Kvelb, jehož kombinace loutkového, alternativního a pouličního divadla v Mikulově sklidilo velký úspěch již na Vánocích pod radnicí. Závěr programu bude patřit country skupině Čtyřlístek z Březí.

Také milovníci vína si v programu přijdou na své. Čekají na ně velikonoční ochutnávky mladých vín, otevření archivních vinných sklepů či prohlídky místních vinařství. Zajímavá bude jistě i prohlídka mikulovského pivovaru Mamut.

Pro děti jsou během víkendu připraveny v tanečním sále Městského úřadu velikonoční tvůrčí dílničky a v sobotu Dům dětí a mládeže pořádá v zámecké zahradě tradiční a oblíbené Hledání velikonočních vajíček.

Také Mikulovské restaurace a hotely nabídnou speciální gastronomická menu. Zvláštní velikonoční program připravily hotely Galant, Eliška, Templ, Hostinec U Zajíce, vinný sklep Pod Kozím hrádkem a kavárna Dolce Vita, kteří zvou nejenom na ochutnávky, ale také na hudební večery.

Během velikonočních svátků budou zpřístupněny historické památky, je možné využít kostýmovaných prohlídek v Dietrichsteinské hrobce, vystoupit s průvodcem na Svatý kopeček a seznámit se s bohatou historií města.

Lenka Křivánková, ilustrační foto: Kryštof Turek


Související články:

Jaké příslušenství byste měli používat pro svůj vůz

Jako majitel vozidla víte, že je důležité udržovat vozidlo v dobrém stavu. Nejenže díky tomu váš vůz vypadá hezčí, ale také pomáhá udržovat jeho bezproblémový provoz. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je používání autopříslušenství.

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF

Kulturní akce v Brně