Výstava ukáže, kde si hrají Jů a Hele

Brno, 14. března 2013 – Možnost ponořit se do světa pohádkových postav malíře Stanislava Holého mají až do konce června návštěvníci brněnského Letohrádku Mitrovských. Všechny, kteří vyrůstali se studiem Kamarád, zde potěší setkání s Jů, Hele, Mufem, Hary Šoumenem a dalšími populárními televizními postavičkami, starším výstava nabídne originální fantaskní kresby, například k filmu Jak svět přichází o básníky. Expozici doplní interaktivní výtvarné scény, prostorové objekty, hrací prvky, ilustrace nebo kreslířská dílna.

holy vystava

Populární televizní postavičky, které Holý vytvořil pro pořad Československou a později Českou televizi, budou na výstavě k vidění ve svém „přirozeném" prostředí, tedy expozici televizního studia Kamarád.

Holého tvorba se do povědomí diváků dostala například díky oblíbenému filmu Jak svět přichází o básníky, kterému navrhl titulky a předěly. Jeho kostýmy a dekorace se objevily také v pohádce Ludvíka Ráže z roku 1985 O chytrém Honzovi aneb Jak se Honza stal králem. Jeho patrně nejznámější prací je ale dětem věnované Studio Kamarád Československé a později České televize, pro které vedle dekorace studia vytvořil i hlavní postavičky Jů, Hele, Hary Šoumen, Muf, Supermuf, Tryskomyš, Šamšula a další.

holy vystava pruh1

Akademický malíř Stanislav Holý je autorem několika učebnic a knih. Nejznámější jsou Procházky pana Pipa a Námluvy pana Pipa, podle nichž byly v letech 1983 a 1985 natočeny stejnojmenné filmy. Za knihu Procházky pana Pipa dostal v roce 1978 Čestné uznání ministerstva kultury za nejkrásnější knihu roku. Navrhl také výtvarné řešení dětských pavilonů v Montrealu a Tokiu, které se realizovaly v 70. letech 20. století. K jeho počinům patří také výtvarné zpracování pavilonu dlouhodobě nemocných dětí v pražské Thomayerově nemocnici. V roce 1992 Holý vybudoval se svou manželkou galerii U Prstenu v Jilské ulici v centru Prahy.

Výstava Krajina her Stanislava Holého aneb Kde si hrají Jů a Hele je v Letohrádku Mitrovských otevřena denně kromě pondělí od 10.00 do 16.00. Výstavu připravila pražská Galerie U Prstenu ve spolupráci s Českou televizí, Muzeem hlavního města Prahy a Letohrádkem Mitrovských.

(red), foto: Výstava Krajina her Stanislava Holého aneb Kde si hrají Jů a Hele, archiv pořadatelů


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...