Výstava ukáže, kde si hrají Jů a Hele

Brno, 14. března 2013 – Možnost ponořit se do světa pohádkových postav malíře Stanislava Holého mají až do konce června návštěvníci brněnského Letohrádku Mitrovských. Všechny, kteří vyrůstali se studiem Kamarád, zde potěší setkání s Jů, Hele, Mufem, Hary Šoumenem a dalšími populárními televizními postavičkami, starším výstava nabídne originální fantaskní kresby, například k filmu Jak svět přichází o básníky. Expozici doplní interaktivní výtvarné scény, prostorové objekty, hrací prvky, ilustrace nebo kreslířská dílna.

holy vystava

Populární televizní postavičky, které Holý vytvořil pro pořad Československou a později Českou televizi, budou na výstavě k vidění ve svém „přirozeném" prostředí, tedy expozici televizního studia Kamarád.

Holého tvorba se do povědomí diváků dostala například díky oblíbenému filmu Jak svět přichází o básníky, kterému navrhl titulky a předěly. Jeho kostýmy a dekorace se objevily také v pohádce Ludvíka Ráže z roku 1985 O chytrém Honzovi aneb Jak se Honza stal králem. Jeho patrně nejznámější prací je ale dětem věnované Studio Kamarád Československé a později České televize, pro které vedle dekorace studia vytvořil i hlavní postavičky Jů, Hele, Hary Šoumen, Muf, Supermuf, Tryskomyš, Šamšula a další.

holy vystava pruh1

Akademický malíř Stanislav Holý je autorem několika učebnic a knih. Nejznámější jsou Procházky pana Pipa a Námluvy pana Pipa, podle nichž byly v letech 1983 a 1985 natočeny stejnojmenné filmy. Za knihu Procházky pana Pipa dostal v roce 1978 Čestné uznání ministerstva kultury za nejkrásnější knihu roku. Navrhl také výtvarné řešení dětských pavilonů v Montrealu a Tokiu, které se realizovaly v 70. letech 20. století. K jeho počinům patří také výtvarné zpracování pavilonu dlouhodobě nemocných dětí v pražské Thomayerově nemocnici. V roce 1992 Holý vybudoval se svou manželkou galerii U Prstenu v Jilské ulici v centru Prahy.

Výstava Krajina her Stanislava Holého aneb Kde si hrají Jů a Hele je v Letohrádku Mitrovských otevřena denně kromě pondělí od 10.00 do 16.00. Výstavu připravila pražská Galerie U Prstenu ve spolupráci s Českou televizí, Muzeem hlavního města Prahy a Letohrádkem Mitrovských.

(red), foto: Výstava Krajina her Stanislava Holého aneb Kde si hrají Jů a Hele, archiv pořadatelů


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události